Strona główna » Blog » Wysokości zawieszenia oprawy a efektywność wzrostu
BLOG

Wysokości zawieszenia oprawy a efektywność wzrostu

Prawidłowe ustawienie lamp

Światło odgrywa kluczową rolę dla roślin i ma ogromny wpływ na przebieg fotosyntezy. Ważne jest aby światło w postaci energii świetlnej było dostarczone w odpowiedniej proporcji, gdyż zależy to do osiągnięcia prawidłowego przebiegu procesów rozwojowych. Z punktu widzenia właściciela plantacji wybór i projekt oświetlenia jest szczególnie istotnym etapem w rozpoczęciu uprawy. Tym bardziej, że klimat w Polsce nie sprzyja całorocznej uprawie roślin ze względu na statystycznie niedużą ilość dni słonecznych w ciągu roku.

Wysokość zawieszenia oprawy ma znaczenie!

Z badań dowiadujemy się, że nadmiar jak i niedobór światła dla rośliny jest stresogenny. Niejednokrotnie powoduje odwrotny rezultat do zamierzonego. Efektem złej proporcji energii świetlnej jest wolniejszy wzrost łodygi, nieprawidłowa gęstość łodygi, jak i zmniejszona odporność na czynniki zewnętrzne np. choroby. Bardzo wiele mówi się o mocy lampy, a nie o jej ustawieniu / wysokości zawieszenia względem rośliny. Odpowiednie rozstawienie źródeł światła, kierując się specyfikacją i potrzebami roślin, które hodujemy jest ważnym aspektem, aby te wykorzystywały swoje cechy w 100 procentach.

Należy wziąć pod uwagę to, w jakim miejscu chcemy uprawiać rośliny. Oprawy będą różnić się w zależności od przeznaczonego miejsca oraz etapu wzrostu, w którym się znajdują. Wyróżniamy oprawy specjalistyczne do doświetlania upraw szklarniowych oraz typu indoor, ale również oprawy do oświetlania upraw wertykalnych czy hydroponicznych. Ich kształt oraz przeznaczenie będzie zupełnie różne.

Poniżej przygotowaliśmy obszary, nad którymi warto się zastanowić, aby poprawnie zawiesić oprawy oraz dostosować ich idealną wysokość. Warto przemyśleć każdy podpunkt, ponieważ jeśli, któryś temat pominiemy rezultat będzie inny niż oczekujemy.

Odpowiednie rozstawienie opraw ma bezpośredni wpływ na efekty późniejszych owoców

Na co zwrócić uwagę?

  • jaki gatunek rośliny uprawiamy;
  • jakie zapotrzebowanie ma nasza roślinka;
  • na jakim etapie wzrostu znajduje się uprawiana roślina;
  • ile mierzy miejsce, w którym będziemy prowadzić uprawę;
  • jak usytuowane topograficznie jest miejsce plantacji;
  • jakie są elementy konstrukcji, które mogą przeszkadzać roślinie w dostępie do światła, jakie jest podłoże szklarni;
  • jakie parametry ma oprawa, którą wybraliśmy(jaka jest jej moc i spectrum, rodzaj oprawy);
  • na współczynnik PPFD, który pozwoli określić ilość µmol/m2/s;
  • Poniższa grafika powstała w oparciu o prawo Lamberta-Beera.

    Przykład z naszej oprawy Horti 2. Z tabelki wnioskujemy, że oprawa zawieszona na różnych wysokościach ma inną moc w szczycie oraz różne wartości PPFD. To bezpośrednio potwierdza, jak ważna jest wysokość umieszczenia lampy nad rośliną, tak aby uzyskać optymalną ilość światła! Każdy centymetr wyżej powoduje mniejszą ilość μmoli!

    Zalecamy zgłosić się do naszego działu projektowego, który przygotuje projekt oświetlenia szklarni z użyciem opraw Horti – uwzględniając wszystkie istotne czynniki do prawidłowego rozwoju upraw. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość przetestowania opraw przed zakupem.

    Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Wyślij swoje CV

    Rozpatrzymy każdą kandydaturę.