Horti 2

Oprawy Horti to innowacyjne lampy LED do uprawy roślin, które są rozwiązaniem problemu deficytu naturalnego światła w sezonie zimowym. Ich zastosowanie pozwala na wydłużenie okresu produkcyjnego, czyli możliwość uprawiania roślin przez cały rok – niezależnie od warunków atmosferycznych. Co więcej, nasze specjalistyczne lampy LED zapewniają zwiększenie gęstości i objętości upraw, a to wszystko przy niskich kosztach eksploatacji.

Zaprojektowaliśmy serię opraw Horti do upraw szklarniowych i specjalistycznych. Wszystkie oprawy z systemu oświetlania LED do uprawy roślin zapewniają białe światło. Jest ono wizualnie zbliżone do naturalnego i jest wzbogacone spektrum różnych długości fal. Oprawy posiadają patentowany system modulacji światła, czyniąc je bardziej oszczędnymi w porównaniu do innych lamp wykonanych w technologii LED.

Oprawa LED Horti B - szklarnia z różami

Jak dobrać lampy LED do uprawy roślin?

Głównym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy doborze lamp LED, to rodzaj uprawy i zapotrzebowanie roślin na światło.

  • PPF (photosynthetic photon flux; umol/s) czyli inaczej strumień oprawy - ilość fotonów emitowana przez oprawę.

Standardowa uprawa szklarniowa (pomidory, ogórki, róże, zioła itp.) wymaga mniejszego natężenia światła niż na przykład uprawy specjalistyczne, takie jak konopie lecznicze. Nasz dział projektowy zajmuje się przygotowywaniem projektów dla szklarni i obiektów specjalistycznych z uwzględnieniem wszelkich czynników architektonicznych obiektu i dobranej oprawy. Zapewniamy właściwą dla danego gatunku roślin ilość światła (PPFD).

  • Spektrum światła

Głównym kryterium wprowadzającym różnorodność w naszej ofercie opraw szklarniowych jest strumień świetlny oraz spektrum. Spektrum każdej oprawy dobierane jest na podstawie wieloletnich badań naukowych we współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk, a także we współpracy z właścicielami upraw w Polsce i Europie. Oprawy Horti dostarczają wizualnie białe światło, bezpieczne dla oczu. Są jednak wzbogacone diodami o kolorach odpowiadających potrzebom roślin, dla których są przeznaczone.

Spektrum oprawy LED Horti do uprawy roślin
  • Innowacyjność technologiczna

Oprawy Horti posiadają chroniony patentem system światła impulsowego. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że jest to jeden z najlepszych sposobów na odwzorowanie mechanizmów zachodzących podczas naturalnego rozwoju roślin przy jednoczesnym zwiększeniu absorpcji światła i minimalizacji stresu. Badania przeprowadzone we współpracy z Polską Akademią Nauk dowiodły, że na przetestowanych roślinach światło impulsowe patentowane przez Perfand LED jest bardziej efektywne niż światło stałe LED i światło tradycyjne dostarczane przez HPS. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania maksymalizuje wydajność i oszczędność upraw.

  • Certyfikacja bezpieczeństwa opraw

Wszystkie oprawy produkowane w naszej fabryce w Trzebnicy posiadają certyfikat ISO 9001. Oprawy z serii Horti posiadają także atest PZH i spełniają wymogi EU-GMP.

  • Potwierdzenie jakości i żywotności opraw

Każdy produkt z naszej oferty jest objęty 5-letnią gwarancją. Dział R&D i wyspecjalizowane zaplecza laboratoryjne zapewniają sprawdzone i innowacyjne rozwiązania technologiczne co potwierdzane jest kompleksowymi badaniami.

Oświetlenie LED do pomidorów i ogórków oraz innych roślin

Dlaczego roślinom potrzebne jest światło?

Fotosynteza

Światło stanowi jeden z najważniejszy czynników w życiu wszystkich roślin. Jest ono niezbędne dla gatunków samożywnych (autotroficznych), których istnienie zależy od fotosyntezy. Fotosynteza to proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej z udziałem światła, który zachodzi w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil. To jedna z podstawowych przemian biochemicznych na Ziemi. W procesie tym wytwarzana jest glukoza i tlen. Glukoza m.in. odżywia roślinę, natomiast tlen uwalniany jest do atmosfery.

Światło dla roślin

Światło nazywamy naturalnym, kiedy jest emitowane przez obiekt będący wytworem natury. Na ziemi źródłem światła naturalnego jest słońce (energia słoneczna).

fotosynteza

Energia słoneczna jest energią promieniowania elektromagnetycznego. Zakres światła wykorzystywany przez rośliny mieści się w przedziale 380–710 nm. Jest to światło fotosyntetycznie czynne (PAR - Photosynthetically active radiation). Długości fal światło fotosynterycznego są zbliżone do zakresu światła widzialnego.
Związek między roślinami i światłem słonecznym jest oczywisty. Rośliny wykorzystują energię promieniowania słonecznego poprzez fotosyntezę do własnego rozwoju. Proces wzrostu nazywa się fotomorfogenezą. W roślinach występuje kilka rodzajów chlorofilu, przy czym najistotniejszą funkcję spełnia chlorofil a i chlorofil b. W związku z tym rośliny absorbują przede wszystkim niebieskie i czerwone barwy światła.

Oświetlenie LED do uprawy konopi i innych roślin

Modele lamp LED do uprawy roślin z serii Horti

Oprawy z serii Horti występują w kilku modelach, dostosowanych do rodzaju roślin lub stadium ich rozwoju. Oświetlenie jest konstruowane w oparciu o najnowsze międzynarodowe prace badawcze, a każda nowa oprawa przechodzi serię testów w Instytucie Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk.

Spektrum opraw, w efekcie daje wizualnie białe światło, ale jest wzbogacane różnymi kolorami diod (red, blue, purple, amber) w zależności od potrzeb roślin. W ten sposób oprawy do sadzonek, wzrostu roślin, do upraw konopi oraz do szklarni wertykalnych różnią się między sobą spektrum, a także mocą.

Światło czerwone ma istotny wpływ na fotomorfogenezę, zawartość składników odżywczych w liściach, wzrost łodygi i jest niezbędne do syntezy chlorofilu. Barwa czerwona reguluje także jakość, ilość i czas kwitnienia.

Niebieskie światło reguluje procesy fizjologiczne i rozwojowe, w tym relokację chloroplastów, kiełkowanie i wydłużenie rośliny, co wpływa na transpirację wody i wymianę CO2. (1)

Jednak wpływ określonych barw diod LED nie ogranicza się wyłącznie do właściwości wzrostowych i rozwojowych. Zwiększają one także zawartość przeciwutleniaczy w roślinach (2,3) oraz terpenów w konopiach leczniczych.

PPF (Photosynthetic Photon Flux) - fotosyntetyczny strumień fotonów
PPFD (Photosynthetic Photon Flux Density) – fotosyntetyczna gęstość strumienia fotonów
PFD (Photon Flux Density) – gęstość strumienia fotonów

W naszej ofercie znajdą Państwo 3 modele lamp do uprawy roślin. Każdy z produktów ma nieco inne zastosowanie – oprawy Horti CB+ są dedykowane przede wszystkim do upraw cannabis, podczas gdy Horti sprawdzą się lepiej przy uprawach wertykalnych. Każdy z dostępnych wersji opraw opiera się na technologii Modulated Light Source, czyli modulowanego strumienia światła, który znacznie obniża koszty eksploatacji i ma pozytywny wpływ na rozwój roślin.

Oświetlenie LED do uprawy roślin i ziół

Projekt oświetlenia szklarni

Jeśli naświetlenie jest zbyt słabe, fotosynteza nie jest efektywna i pojawiają się objawy etiolacji. Jednak nadmierne światło generuje rodniki tlenowe i powoduje fotoinhibicję. Oba zjawiska silnie ograniczają produktywność pierwotną.

Eva Darko, Parisa Heydarizadeh, Benoît Schoefs, Mohammad R Sabzalian Photosynthesis Under Artificial Light: The Shift in Primary and Secondary Metabolism

Przy projektowaniu oświetlenia warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim każdy gatunek rośliny ma inne wymagania, w tym związane z ilością dostarczanego światła. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp do uprawy roślin. Zalecamy zgłosić się do naszego działu projektowego, który przygotuje projekt oświetlenia szklarni z użyciem opraw Horti – uwzględniając wszystkie istotne czynniki do prawidłowego rozwoju upraw. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość przetestowania opraw przed zakupem.

zakres światła

Jaki wpływ na uprawy roślin mają lampy doświetlające LED?

Tempo wzrostu i dojrzewania oraz masa tkankowa roślin uzależnione są od dostępności światła, optymalnego dla konkretnego gatunku upraw. Zadaniem lamp doświetlających LED jest dostarczenie roślinom odpowiedniej wiązki światła w czasie ograniczonej ekspozycji upraw na światło naturalne. Duży wpływ na rozwój upraw ma barwa światła, która powinna być dobierana do gatunku oraz fazy wzrostu roślin. Celem opracowanych przez nas lamp LED do doświetlania roślin uprawnych jest optymalizacja promieniowania, któremu poddawane są uprawy. Przemyślana konstrukcja lamp LED Horti do upraw roślinnych umożliwia emitowanie światła o optymalnym dla roślin składzie widma optycznego.

Jakie barwy światła emitowanego przez lampy LED do doświetlania upraw są korzystne dla roślin?

Największe znaczenie w procesie fotosyntezy roślin odgrywają barwy: czerwona oraz niebieska. Powodują one zwiększenie produkcji chlorofilu u roślin. Doświetlanie upraw lampami LED w kolorze czerwonym jest szczególnie ważne w początkowym stadium rozwoju roślin, kiedy tworzą się liście. Światło niebieskie wspomaga proces ukorzeniania się roślin. Odpowiednio dobrane pasmo zielonego światła, emitowanego przez lampy LED do upraw wpływa na wydłużanie łodyg roślin i przyrost ich masy.

Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych możliwościami jakie daje innowacyjny system oświetlenia roślin.

Horti - Innowacyjne oświetlenie LED do uprawy roślin

horti cb+
horti cb+
Horti B++ najlepsze oprawy do uprawy roślin