Horti 2

Oprawy Horti 2 to innowacyjne lampy LED do uprawy roślin, które są rozwiązaniem problemu deficytu naturalnego światła w sezonie zimowym. Ich zastosowanie pozwala na wydłużenie okresu produkcyjnego, czyli możliwość uprawiania roślin przez cały rok – niezależnie od warunków atmosferycznych. Co więcej, nasze specjalistyczne lampy LED zapewniają zwiększenie gęstości i objętości upraw, a to wszystko przy niskich kosztach eksploatacji.

Zaprojektowaliśmy serię opraw Horti 2 do upraw szklarniowych i specjalistycznych. Wszystkie oprawy z systemu oświetlania LED do uprawy roślin zapewniają białe światło. Jest ono wizualnie zbliżone do naturalnego i jest wzbogacone spektrum różnych długości fal. Oprawy posiadają patentowany system modulacji światła, czyniąc je bardziej oszczędnymi w porównaniu do innych lamp wykonanych w technologii LED.

Oprawa LED Horti B - szklarnia z różami

Jak dobrać lampy LED do uprawy roślin?

Głównym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy doborze lamp LED, to rodzaj uprawy i zapotrzebowanie roślin na światło.

  • PPF (photosynthetic photon flux; umol/s) czyli inaczej strumień oprawy - ilość fotonów emitowana przez oprawę.

Standardowa uprawa szklarniowa (pomidory, ogórki, róże, zioła itp.) wymaga mniejszego natężenia światła niż na przykład uprawy specjalistyczne, takie jak konopie lecznicze. Nasz dział projektowy zajmuje się przygotowywaniem projektów dla szklarni i obiektów specjalistycznych z uwzględnieniem wszelkich czynników architektonicznych obiektu i dobranej oprawy. Zapewniamy właściwą dla danego gatunku roślin ilość światła (PPFD).

  • Spektrum światła

Głównym kryterium wprowadzającym różnorodność w naszej ofercie opraw szklarniowych jest strumień świetlny oraz spektrum. Spektrum każdej oprawy dobierane jest na podstawie wieloletnich badań naukowych we współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk, a także we współpracy z właścicielami upraw w Polsce i Europie. Oprawy Horti dostarczają wizualnie białe światło, bezpieczne dla oczu. Są jednak wzbogacone diodami o kolorach odpowiadających potrzebom roślin, dla których są przeznaczone.

Led
  • Innowacyjność technologiczna

Oprawy Horti posiadają chroniony patentem system światła impulsowego. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że jest to jeden z najlepszych sposobów na odwzorowanie mechanizmów zachodzących podczas naturalnego rozwoju roślin przy jednoczesnym zwiększeniu absorpcji światła i minimalizacji stresu. Badania przeprowadzone we współpracy z Polską Akademią Nauk dowiodły, że na przetestowanych roślinach światło impulsowe patentowane przez Perfand LED jest bardziej efektywne niż światło stałe LED i światło tradycyjne dostarczane przez HPS. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania maksymalizuje wydajność i oszczędność upraw.

  • Certyfikacja bezpieczeństwa opraw

Wszystkie oprawy produkowane w naszej fabryce w Trzebnicy posiadają certyfikat ISO 9001. Oprawy z serii Horti posiadają także atest PZH i spełniają wymogi EU-GMP.

  • Potwierdzenie jakości i żywotności opraw

Każdy produkt z naszej oferty jest objęty 5-letnią gwarancją. Dział R&D i wyspecjalizowane zaplecza laboratoryjne zapewniają sprawdzone i innowacyjne rozwiązania technologiczne co potwierdzane jest kompleksowymi badaniami.

Oświetlenie LED do pomidorów i ogórków oraz innych roślin

Dlaczego roślinom potrzebne jest światło?

Fotosynteza

Światło stanowi jeden z najważniejszy czynników w życiu wszystkich roślin. Jest ono niezbędne dla gatunków samożywnych (autotroficznych), których istnienie zależy od fotosyntezy. Fotosynteza to proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej z udziałem światła, który zachodzi w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil. To jedna z podstawowych przemian biochemicznych na Ziemi. W procesie tym wytwarzana jest glukoza i tlen. Glukoza m.in. odżywia roślinę, natomiast tlen uwalniany jest do atmosfery.

Światło dla roślin

Światło nazywamy naturalnym, kiedy jest emitowane przez obiekt będący wytworem natury. Na ziemi źródłem światła naturalnego jest słońce (energia słoneczna).

fotosynteza

Energia słoneczna jest energią promieniowania elektromagnetycznego. Zakres światła wykorzystywany przez rośliny mieści się w przedziale 380–710 nm. Jest to światło fotosyntetycznie czynne (PAR - Photosynthetically active radiation). Długości fal światło fotosynterycznego są zbliżone do zakresu światła widzialnego.
Związek między roślinami i światłem słonecznym jest oczywisty. Rośliny wykorzystują energię promieniowania słonecznego poprzez fotosyntezę do własnego rozwoju. Proces wzrostu nazywa się fotomorfogenezą. W roślinach występuje kilka rodzajów chlorofilu, przy czym najistotniejszą funkcję spełnia chlorofil a i chlorofil b. W związku z tym rośliny absorbują przede wszystkim niebieskie i czerwone barwy światła.

Oświetlenie LED do uprawy konopi i innych roślin

Modele lamp LED do uprawy roślin z serii Horti

Oprawy z serii Horti 2 występują w kilku modelach, dostosowanych do rodzaju roślin lub stadium ich rozwoju. Oświetlenie jest konstruowane w oparciu o najnowsze międzynarodowe prace badawcze.

Spektrum opraw, w efekcie daje wizualnie białe światło, ale jest wzbogacane różnymi kolorami diod (red, blue, purple, amber) w zależności od potrzeb roślin. W ten sposób oprawy do sadzonek, wzrostu roślin, do upraw konopi oraz do szklarni wertykalnych różnią się między sobą spektrum, a także mocą.

Światło czerwone ma istotny wpływ na fotomorfogenezę, zawartość składników odżywczych w liściach, wzrost łodygi i jest niezbędne do syntezy chlorofilu. Barwa czerwona reguluje także jakość, ilość i czas kwitnienia.

Niebieskie światło reguluje procesy fizjologiczne i rozwojowe, w tym relokację chloroplastów, kiełkowanie i wydłużenie rośliny, co wpływa na transpirację wody i wymianę CO2. (1)

Jednak wpływ określonych barw diod LED nie ogranicza się wyłącznie do właściwości wzrostowych i rozwojowych. Zwiększają one także zawartość przeciwutleniaczy w roślinach (2,3) oraz terpenów w konopiach leczniczych.

PPF (Photosynthetic Photon Flux) - fotosyntetyczny strumień fotonów
PPFD (Photosynthetic Photon Flux Density) – fotosyntetyczna gęstość strumienia fotonów
PFD (Photon Flux Density) – gęstość strumienia fotonów

W naszej ofercie znajdą Państwo modele lamp do uprawy różnych rodzajów roślin. Każdy z produktów ma nieco inne zastosowanie.

  • Horti 2 CB są dedykowane przede wszystkim do upraw cannabis.
  • Horti 2 A przeznaczone są do doświetlenia upraw szklarniowych. Spektrum oprawy dopasowane jest do potrzeb różnych rodzajów roślin. Zastosowanie opraw Horti 2 A przynosi najlepsze rezultaty w uprawie rozsad.
  • Horti 2 B przeznaczone są do doświetlenia upraw szklarniowych. Spektrum opraw Horti dopasowane są do potrzeb różnych rodzajów roślin. Zastosowanie opraw Horti 2 B przynosi najlepsze rezultaty w zakresie wzrostu roślin.
  • Horti 2 VT sprawdzą się najlepiej przy uprawach wertykalnych.

Każdy z dostępnych wersji opraw opiera się na technologii Modulated Light Source, czyli modulowanego strumienia światła, który znacznie obniża koszty eksploatacji i ma pozytywny wpływ na rozwój roślin.

Oświetlenie LED do uprawy roślin i ziół

Projekt oświetlenia szklarni

Jeśli naświetlenie jest zbyt słabe, fotosynteza nie jest efektywna i pojawiają się objawy etiolacji. Jednak nadmierne światło generuje rodniki tlenowe i powoduje fotoinhibicję. Oba zjawiska silnie ograniczają produktywność pierwotną.

Eva Darko, Parisa Heydarizadeh, Benoît Schoefs, Mohammad R Sabzalian Photosynthesis Under Artificial Light: The Shift in Primary and Secondary Metabolism

Przy projektowaniu oświetlenia warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim każdy gatunek rośliny ma inne wymagania, w tym związane z ilością dostarczanego światła. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp do uprawy roślin. Zalecamy zgłosić się do naszego działu projektowego, który przygotuje projekt oświetlenia szklarni z użyciem opraw Horti – uwzględniając wszystkie istotne czynniki do prawidłowego rozwoju upraw. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość przetestowania opraw przed zakupem.

zakres światła

Jaki wpływ na uprawy roślin mają lampy doświetlające LED?

Tempo wzrostu i dojrzewania oraz masa tkankowa roślin uzależnione są od dostępności światła, optymalnego dla konkretnego gatunku upraw. Zadaniem lamp doświetlających LED jest dostarczenie roślinom odpowiedniej wiązki światła w czasie ograniczonej ekspozycji upraw na światło naturalne. Duży wpływ na rozwój upraw ma barwa światła, która powinna być dobierana do gatunku oraz fazy wzrostu roślin. Celem opracowanych przez nas lamp LED do doświetlania roślin uprawnych jest optymalizacja promieniowania, któremu poddawane są uprawy. Przemyślana konstrukcja lamp LED Horti do upraw roślinnych umożliwia emitowanie światła o optymalnym dla roślin składzie widma optycznego.

Jakie barwy światła emitowanego przez lampy LED do doświetlania upraw są korzystne dla roślin?

Największe znaczenie w procesie fotosyntezy roślin odgrywają barwy: czerwona oraz niebieska. Powodują one zwiększenie produkcji chlorofilu u roślin. Doświetlanie upraw lampami LED w kolorze czerwonym jest szczególnie ważne w początkowym stadium rozwoju roślin, kiedy tworzą się liście. Światło niebieskie wspomaga proces ukorzeniania się roślin. Odpowiednio dobrane pasmo zielonego światła, emitowanego przez lampy LED do upraw wpływa na wydłużanie łodyg roślin i przyrost ich masy.

Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych możliwościami jakie daje innowacyjny system oświetlenia roślin.

Badania nad skutecznością opraw LED do doświetlania roślin

Nasze oprawy do doświetlania roślin uprawnych powstają w oparciu o najnowsze badania naukowe przy konsultacji ze specjalistami, a zastosowane technologie są testowane w Instytucie Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk. Stale poszerzamy zakres badań o nowe gatunki roślin, by doskonalić nasze produkty.

Po pozytywnym przejściu testów laboratoryjnych oprawy Horti są testowane w warunkach szklarniowych. W tym zakresie współpracujemy z ogrodnikami w Polsce i za granicą (m.in. w Finlandii, Szwecji, a także na Islandii). Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat danego modelu opraw LED do doświetlania roślin w szklarni, to serdecznie zachęcamy do sprawdzenia karty produktu, a także zapraszamy do kontaktu. Każdy Klient może liczyć na profesjonalne wsparcie z naszej strony.

Polska Akademia Nauk - Instytut Fizjologii Roślin

Katalog Horti 2

Pobierz katalog Horti 2

 

 

Lampy LED do uprawy roślin to ekonomiczny sposób na uzupełnienie niedoborów naturalnego światła. Nasze innowacyjne oprawy Horti umożliwiają doświetlanie roślin w szklarni oraz zapewnienie optymalnego oświetlenia tym uprawianym wewnątrz pomieszczeń. W naszej ofercie znajdą Państwo lampy LED do uprawy konopi oraz innych wymagających roślin. Zapewniamy także systemy oświetlenia upraw wertykalnych. Lampy LED pozwolą na prowadzenie upraw przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i dostępności naturalnego światła. Oprawy te zostały wyposażone w diody LED emitujące światło białe, zbliżone do naturalnego, wzbogacone o długości fal niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zapewniają zatem optymalne oświetlenie roślin, a jednocześnie są przyjazne dla wzroku pracujących przy uprawie osób.

Dlaczego światło dla roślin jest bardzo ważne?

Światło dla roślin jest niezbędne do prowadzenia przez nie fotosyntezy. W procesie tym organizmy autotroficzne zawierające w swoich komórkach chlorofil wytwarzają substancje odżywcze. W wyniku fotosyntezy powstaje również uwalniany do atmosfery tlen. Proces ten zachodzi pod wpływem światła o określonej długości fali, wynoszącej 380 do 710 nm. Najistotniejsze funkcje w organizmach roślinnych pełnią dwa rodzaje chlorofili – a oraz b. Absorbują one światło odbierane przez ludzkie oko jako niebieskie lub czerwone. Z tego powodu niezwykle istotne jest zapewnienie uprawom optymalnego dla ich wzrostu i rozwoju spektrum światła, które jednocześnie będzie bezpieczne dla oczu pracowników.

Korzyści z doświetlania roślin lampami LED

Doświetlanie roślin LED to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Tego rodzaju oprawy zapewnią roślinom wystarczające ilości światła przy jednoczesnym niewielkim poborze energii elektrycznej. Wpływają także na poprawę gęstości i objętości upraw, co pozwoli na zwiększenie zysków z ich prowadzenia. Ponadto, oprawy Horti wyposażone zostały w patentowany system modulacji światła, co dodatkowo pozwoli zwiększyć oszczędności. Oprawy LED umożliwiają prowadzenie upraw nawet poza sezonem wegetacyjnym, dzięki czemu przedsiębiorca może liczyć na korzystniejsze stawki za oferowane produkty.