Strona główna » Blog » Określenie warunków otoczenia oraz klas oświetlenia drogowego.
BLOG

Określenie warunków otoczenia oraz klas oświetlenia drogowego.

Od czego zacząć?

Planując oświetlenie drogowe należy na samym początku właściwie określić jego funkcję jaką ma spełnić w danym otoczeniu. W zależności od tego czy mamy do czynienia z parkiem, chodnikiem, ścieżką rowerową, parkingiem, skwerem w zabytkowej części miasta, typowym oświetleniem jezdni w małej miejscowości, dużym mieście lub poza ich granicami. W każdym przypadku dobór opraw będzie nieco inny, uwarunkowany nie tylko przez ich parametry, ale również i stylizację, która wpływa na te pierwsze. Jest wiele zagadnień, które należy rozważyć przed dokonaniem doboru konkretnych rozwiązań.

Określenie warunków otoczenia oraz klas oświetlenia drogowego.

Zarówno podczas wielko budżetowych inwestycji jak i zaopatrywania w oświetlenie dróg prywatnych, kwestia przepisów oraz norm jest ważna. To od niej zależy jakie produkty będą spełniać dane warunki. Ponadto przepisy prawa i wytyczne branżowe powołują się na normy, które wyróżniają różne klasy oświetlenia, a tym samym wymagania wizualne dla danych grup uczestników ruchu. W zależności od przeznaczenia i rodzaju ruchu normy sugerują inne podejście do tematu – np. ciągi piesze i rowerowe, jezdnie ruchu samochodowego, przejścia dla pieszych, parkingi czyli tak zwane obszary konfliktowe.

Każde z tych miejsc posiada inne określone wymagania, co warunkuje dalsze kryteria doboru danych opraw. Ważne, aby dobrze sprecyzować sytuację oświetleniową.

Na co zwrócić uwagę?

 • Projekt drogi (czyli geometrii projektowanej drogi)
 • Zależy od uczestników korzystających z danego odcinka drogi. Zwróćmy uwagę na obszary takie jak: pasy, droga rowerowa. W tych miejscach możliwość wystąpienia kolizji jest szczególnie wysoka. Dlatego należy uwzględnić: rozdzielenie jezdni, typy połączenia dróg, odległość między skrzyżowaniami.

 • Istniejące drogi (czyli intensywności ruchu)
 • Warto rozważyć już istniejącą drogę, czyli dowiedzieć się jakie są dopuszczalne prędkości poruszania się pojazdami, kto jest głównym użytkownikiem korzystającym z danego odcinka drogi, którzy użytkownicy są dopuszczeni, a jacy bezwzględnie wykluczeni. Obszar, który trzeba przemyśleć to również wpływ środowiska i otoczenia – złożoność widzenia czy występująca pogoda. Należy również zebrać informacje, takie jak dane pomiarów terenowych: mierząc wielkość iluminacji oświetleniowej oraz natężenia oświetlenia.

  Dobór właściwej normy

  Na wstępie inwestycji kluczowy jest dobór właściwej normy. Przywołane w prawie stosowanie Polskich Norm w zakresie oświetlenia drogowego obecnie nie określa jednoznacznie, która konkretnie norma lub jej wersja powinna być wykorzystana.

  Inwestor z projektantem powinni zadecydować, która norma będzie odpowiednia dla ich inwestycji.

  Stosowanie najnowszej normy w przypadku nowo projektowanych inwestycji wydaje się oczywiste. W przypadku modernizacji istniejącego obiektu wybudowanego lata temu według już nie aktualnych przepisów, może skutkować automatycznym brakiem możliwości spełnienia surowych kryteriów nowych norm, wykazując konieczność przebudowy całej infrastruktury oświetleniowej podnosząc koszty inwestycji.

  Normy serii PN-EN 13201 pt. “Oświetlenie dróg”, niezależnie od wersji, określają różne klasy oświetlenia drogowego. Biorąc pod uwagę dwa podstawowe kryteria badania oświetlenia: luminancja oświetlenia dla ruchu motorowego lub natężenie oświetlenia dla pozostałych sytuacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, nie tłumaczenia całej treści przepisów, co może utrudniać projektantom podejmowanie działań. Projektant, wykonawca bądź zamawiający na podstawie wizji lokalnej w terenie oraz po ustaleniach z inwestorem powinien więc prawidłowo określić warunki techniczne inwestycji. Warto odpowiedzieć na pytanie co jest przedmiotem prowadzonej inwestycji oświetlenia, określić stylizację produktu, następnie dobrać właściwą normę i klasę oświetlenia odpowiednią do panującego tam ruchu, bądź wykonywanych tam czynności.

  *A więcej merytorycznych informacji o klasach oświetlenia drogowego dowiesz się już w następnym wpisie.


  W ofercie naszych rozwiązań znajdziecie państwo produkty dostosowane do spełnienia kryteriów najnowszych jak i starszych norm, Masz do nas jakieś pytanie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy bezpłatnie doradzą Ci oraz pomogą dobrać lampy o najlepszych parametrach spełniające warunki dostosowane do twojej przestrzeni.

  Ikony
  Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Wyślij swoje CV

  Rozpatrzymy każdą kandydaturę.