Strona główna » Blog » Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawy oświetleniowej do miejsca pracy?
BLOG

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawy oświetleniowej do miejsca pracy?

Dużą część niemal każdego dnia spędzamy w miejscu pracy. Panujące tu warunki powinny zapewniać swobodne wykonywanie zadań i nie mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia miejsca pracy oraz gdzie znaleźć wytyczne dotyczące jego projektowania.

Jakie kryteria powinny spełniać oprawy do miejsca pracy?

Oprawy do miejsc pracy nie powinny zbytnio obciążać wzroku. Dobrze, jeśli emitują światło zbliżone do naturalnego. W pomieszczeniach biurowych można zastosować żarówki lub oprawy o chłodniejszych barwach, co sprzyja koncentracji. Ważne jest również równomierne rozmieszczenie źródeł światła w całym pomieszczeniu. Dodatkowe oświetlenie punktowe może być potrzebne przy stanowiskach projektowych czy wizualnej kontroli jakości. Oprawy w miejscu pracy nie powinny przyczyniać się do nagrzewania pomieszczeń ani generować wysokiego zużycia prądu. Z tych powodów przedsiębiorcy chętnie wybierają biurowe lub przemysłowe lampy LED. Nie nagrzewają się one, a przy tym są energooszczędne, będą więc idealne nawet do dużych obiektów.

Gdzie znaleźć wytyczne dotyczące oświetlenia miejsc pracy?

Szczegółowe wytyczne dotyczące projektowania oświetlenia miejsc pracy znaleźć można w odpowiednich krajowych i unijnych dokumentach. Do najważniejszych należą normy:

  • PN-EN 12464-1:2022-01 – Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach,
  • PN-EN 12464-2:2014-05 – Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz.

Znajdziesz tu m.in. informacje dotyczące minimalnego natężenia światła w biurach czy halach przemysłowych. W normach zawarte są też wytyczne dotyczące wskaźnika oddawania barw czy generowania strat energii przez oprawy. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek oraz przepisów BHP, stworzysz dla swoich pracowników komfortowe i bezpieczne stanowiska pracy.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.