Strona główna » Blog » LED VS HPS
BLOG

LED VS HPS

Historia metod oświetlania

W ostatnich latach, obserwujemy rekordowe wzrosty stawek energii elektrycznej. Podnoszenie kosztów związanych z prowadzeniem upraw wymusza prowadzenie działań mających na celu zwiększenie efektywności i rentowności przedsiębiorstw. Optymalizacja procesów produkcji możliwa jest dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii. Bardzo dobrym przykładem wykorzystania nowych rozwiązań, które wpływają korzystnie na spadek kosztów i wzrost efektywności upraw jest doświetlanie roślin w technologii LED. Historia metod oświetlania sięga już ponad połowę wieku. Specjaliści z całego świata przeprowadzają badania i eksperymenty, których celem jest zwiększenie plonów poprzez przyspieszenie fazy wegetacji i kwitnienia.

W tym artykule poszukamy odpowiedzi na pytanie czy warto inwestować w nowe technologie. W tym celu porównamy oświetlenia LED i HPS, aby w pełni wskazać ich wady i zalety.

Oświetlenie HPS – lampy sodowe

Uprawy, które bazują na wysokoprężnych lampach sodowych HPS cechują się stosunkowo niskim kosztem zakupu. Niestety lampy sodowe są drogie w eksploatacji, ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej. Ten typ oświetlenia charakteryzuje jeszcze jedna istotna cecha – mają ogromną wadę, która uniemożliwia utrzymanie prawidłowego i stabilnego klimatu oraz poziomu CO2. W przypadku korzystania z wysokociśnieniowymi oprawami (HPS) emitowane jest ciepło, które wydobywa się z górnych części konstrukcji lampy. Powstała energia tracona jest w nieefektywny sposób a w rezultacie aby uniknąć wzrostu temperatury w obiekcie uprawy, niezbędne jego wietrzenie. W efekcie możliwości optymalizacyjne spadają. Chociaż w przypadku okresu zimowego lampy te stają się doskonałym źródłem ciepła, potrzebnego do ogrzania np. szklarni.

Oświetlenie LED – technologia ledowa

Zastosowanie lamp LED do uprawy roślin w pomieszczeniach Indoor jest obecnie najczęstszym wyborem wśród plantatorów. Od początku pojawienia się technologii LED wachlarz zalet diod emitujących światło w dalszym ciągu powiększa się. Firmy kreują coraz większe możliwości technologii LED, rozszerzając ich zalety. Diody LED oferują szeroki zakres fal, można dowolnie dobrać spectrum tak aby roślina stymulowana była w taki sposób aby dostosować ustawienie widma dla różnych faz rozwoju rośliny: fazy wegetacji oraz fazy kwitnienia. Pierwsze oprawy ledowe nie szczyciły się niższą wagą w porównaniu do HPS. Obecnie asortyment na rynku jest szeroki.

Podsumowanie

W porównaniu do metody oświetlania urządzeń HPS, oświetlenie LED charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi parametrami oraz szeregiem innych zalet. Stała moc oraz grzanie się żarówek to wady HPS, o których bez wątpienia warto pamiętać. Lampy LED coraz bardziej wypierają popularne w ostatnich czasach lampy sodowe. Technologia LED cechuje się wyższą ceną w porównaniu do technologii HPS lecz wynagradza to wyższa żywotność oświetlania LED, wydajność oraz efektywność świetlna.

Zainwestuj już dziś w oświetlenie LED i zacznij oszczędzać!

Innowacyjny pulsacyjny system oświetlania roślin

Z racji tego, że jesteśmy twórcami unikalnej i innowacyjnej w skali światowej metody pulsacji w doświetlaniu roślin, którą opatentowaliśmy możemy pochwalić się zwiększoną energooszczędnością. Wykorzystanie modulacji oraz autorskich systemów sterowania i zasilania sprawia, że oprawy są aż do 50% bardziej oszczędne w porównaniu do lamp wykonanych w tradycyjnej technologii LED. Rozwiązania zastosowane w naszych oprawach zostały stworzone przy współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i szczegółowo przebadane. Jednoznacznie wskazując na stymulację procesów wegetacji i kwitnienia.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami

Czy już wiesz jakie oświetlenie wybrać? Masz do nas jakieś pytanie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy bezpłatnie doradzą Ci, pomogą dobrać lampy o najlepszych parametrach, spełniające warunki dostosowane do twojej przestrzeni.

Ikony

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.