Strona główna » Blog » Który parametr ważniejszy: moc, strumień czy skuteczność świetlna?
BLOG

Który parametr ważniejszy: moc, strumień czy skuteczność świetlna?

Wpływ parametrów na efektywność


W kontynuacji serii o doborze oświetlenia ulicznego poruszamy kolejny obszerny temat, odnośnie parametrów opraw biorąc pod uwagę trzy bardzo ważne parametry: moc, strumień i skuteczność świetlna. Od powyższych wskaźników zależy ekonomiczność lub energooszczędność całej inwestycji. Podczas planowania modernizacji energetycznej budynku warto zwrócić uwagę, nie tylko na samą cenę jednostkową produktu, ale również na parametry, takie jak skuteczność świetlna (zwana popularnie efektywnością). Ten wpis na ma celu pomoc w świadomym doborze opraw pod dany projekt.

Oświetlenie LED różni się między sobą, dlatego bardzo ważną kwestią jest świadomy i przemyślany wybór. Dla przykładu wymiana oświetlenia żarowego na tanie i słabej jakości LEDy nie przyniesie oczekiwanego rezultatu w postaci ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Szczególnie, jeżeli takie działania zestawimy z wykorzystaniem wysokowydajnych źródeł światła LED sterowanych elektronicznymi kontrolerami. W skrajnych przypadkach, niewłaściwy dobór zamienników może prowadzić do pogorszenia się warunków oświetleniowych w danej przestrzeni – niedostateczna ilość światła.

Który parametr ważniejszy: moc, strumień czy skuteczność świetlna?

Czy moc jest miarodajnym wskaźnikiem cechującym lampę?

Moc elektryczna wyrażona w watach określa ile energii elektrycznej z sieci, w warunkach normalnych, zużywa docelowa oprawa w jednostce czasu. Pozwala również elektrykowi określić rodzaj okablowania i podstawowych zabezpieczeń instalacyjnych. Parametr ten nie przedstawia jednak informacji odnośnie tego ile oprawa “daje z siebie” światła.

W praktyce: Im więcej watów, tym więcej energii pobiera urządzenie – w efekcie jesteśmy zmuszeni zapłacić większe rachunki, za zużywany prąd. Większa moc oznacza więcej światła, ale tyczy się to jednego produktu. Czasem jeden “tani” produkt o mocy 70W ze źródłami LED niskiej jakości, może dawać mniej światła niż dobrej lub wysokiej klasy oprawa LED o mocy 35W. W dzisiejszych czasach, gdy koszty energii elektrycznej przewyższają historyczne wartości, dążymy do zracjonalizowania kosztów, aby płacić jak najmniej. Porównując źródła światła, takie jak lampy halogenowe, oprawy świetlówkowe oraz lampy sodowe, faktycznie najkorzystniej wybrać oprawę ze źródłem LED. Różnice mogą być na tyle duże, że już w pierwszych miesiącach użytkowania zauważymy realne oszczędności – niższe rachunki… Wszystko oczywiście zależy od jakości źródła światła, a przede wszystkim od tego ile światła można uzyskać z oprawy.

Aby instalacja była oszczędna i przynosiła szybki zwrot z inwestycji oprawa powinna pobierać jak najmniej energii, (mieć jak najmniejszą moc) a jednocześnie emitować jak najwięcej światła. Warto zatem zwrócić uwagę na inne parametry, jak np. żywotność stosowanych źródeł światła – aby posłużyła nam jak najdłużej.

Co to jest strumień świetlny?

Strumień świetlny jest to kluczowy parametr mocy świetlnej emitowany przez dane źródło światła. Mierzymy w lumenach [lm]. Strumień świetlny określa realnie ilość wydobywającego się (emitowanego) światła z oprawy. Jest to całkowita moc promieniowania oceniana na podstawie wywoływanego wrażenia wzrokowego niezależnie od kierunku, w którym się rozchodzi. Kolokwialnie im większy strumień świetlny – tym więcej światła, czyli jaśniej. W praktyce niektóre oprawy pozwalają na regulację ustawienia kierunku świecenia i odległości od oświetlanego miejsca, co daje możliwość kontrolowania strumienia świetlnego oraz zwiększenie jego efektywności w oświetleniu np. konkretnych stanowisk pracy. Należy pamiętać również o tym, że zmiana kierunku padania światła może wpłynąć na zmniejszenie jej skuteczności – ilość światła zostanie zdławiona.. Straty światła wynikające z przepuszczenia go przez odbłyśniki, klosze i inne elementy dławiące jest trudna do ustalenia przez samego klienta bez specjalistycznych pomiarów laboratoryjnych.

Rozróżniamy dwa rodzaje strumienia świetlnego:

 • strumień świetlny źródła światła – strumień świetlny źródła światła – określa ile światła emituje dane źródło niezależnie od tego jak bardzo zostanie zdławione – np. odbłyśnikiem, soczewką lub kloszem oprawy – kolokwialnie mówiąc jest to ilość światła brutto w oprawie,
 • strumień świetlny z oprawy – określa ile światła faktycznie wychodzi z opraw – kolokwialnie ujmując jest to ilość światła netto jaką otrzymamy po przejściu przez obudowę i jej elementy.


 • Dlatego porównująć oprawy zawsze należy zwracać uwagę na ilość światła jaką faktycznie uzyskamy po wyjściu z oprawy, a nie ile jakiś producent zadeklarował wewnątrz obudowy. W naszym katalogach PERFAND LED deklarujemy strumień światła z oprawy.

  Czym jest skuteczność świetlna?

  Jak wspomniano wyżej nie każda oprawa o tej samej mocy świeci tak samo.Jedne źródła dają więcej, inne znacznie mniej światła przy podobnej mocy. Pomocnym parametrem przy porównaniu opraw oświetlenia staje się więc ich skuteczność świetlna. Skuteczność świetlna, potocznie zwana efektywnością, jest to inaczej stosunek strumienia świetlnego wychodzącego ze źródła bądź oprawy do ilości mocy pobieranej przez urządzenie podczas pracy. Jednostką wydajności świetlnej jest ilość strumienia świetlnego do mocy pobieranej, czyli lumen na wat [lm/W]. Warto wziąć pod uwagę rozbudowany wachlarz optyk pozwalających na bardziej precyzyjne nakierowanie światła i ograniczenie jego rozproszenia w kierunku górnej półsfery. W efekcie więcej światła dociera do przestrzeni roboczej, co może dodatkowo zwiększyć oszczędności przy zręcznie zrobionym projekcie.

  Który parametr ważniejszy: moc, strumień czy skuteczność świetlna?

  Podsumowanie

  W zestawieniu z parametrami takimi jak: moc, strumień czy skuteczność świetlna, nie wyróżniamy najważniejszego, każdy z nich składa się na najwyższą efektywność świetlną. Istotne jest to, jak efektywnie energia elektryczna zamieniana jest na światło, dlatego sam parametr mocy jest mało miarodajny przy ocenie jakości lampy. Parametrami godnymi uwagi to moc świetlna lampy wyrażona w lumenach oraz skuteczność świetlna [lm/W]. W opisie naszych opraw, podajemy klientom parametr efektywności świetlnej jest to cenna informacja w przypadku wyboru i porównywania opraw.

  Który parametr ważniejszy: moc, strumień czy skuteczność świetlna?

  Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  Czy już wiesz jakie oświetlenie wybrać? Masz do nas jakieś pytanie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy bezpłatnie doradzą Ci, pomogą dobrać lampy o najlepszych parametrach, spełniające warunki dostosowane do twojej przestrzeni.

  Zalecamy zgłosić się do naszego działu projektowego, który przygotuje koncepcje oświetlenia z użyciem opraw drogowych STR.

  Ikony

  Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Wyślij swoje CV

  Rozpatrzymy każdą kandydaturę.