Strona główna » Blog » Kiedy potrzebne jest doświetlanie upraw?
BLOG

Kiedy potrzebne jest doświetlanie upraw?

Najlepsze dla roślin jest światło naturalne, jednak w warunkach, w których brakuje światła słonecznego, szczególnie jesienią i zimą, doświetlanie roślin uprawnych ma duży wpływ na ich jakość i obfitość. Niezależnie od tego, czy jest to mała hodowla domowa, czy ogromna uprawa szklarniowa, sztuczne doświetlenie sprzyja zapewnieniu optymalnych warunków w zakresie zapotrzebowania roślin na światło w różnych fazach rozwoju. Światło stanowi jeden z najważniejszych czynników w życiu roślin. Jest ono niezbędne dla gatunków całorocznych, których istnienie zależy od fotosyntezy.

Doświetlenie upraw jest konieczne przy niedoborze światła naturalnego. Dlatego jesienią i zimą oraz w warunkach, w których rośliny są hodowane w zamkniętych pomieszczeniach, konieczny jest zakup żarówek przeznaczonych do doświetlania roślin uprawnych, które emitują światło barwy czerwonej lub niebieskiej. Zwykłe białe światło z pewnością się nie sprawdzi, gdyż nie dostarcza roślinom odpowiedniego spektrum światła potrzebnego do przeprowadzania fotosyntezy. Światło czerwone (600–700 nm) odznacza się dużą wydajnością w procesie fotosyntezy oraz wpływa na tworzenie i rozwój liści, a także produkcję chlorofilu. Z kolei światło niebieskie (400–500 nm) wpływa na morfologię roślin. Najlepsza jest kombinacja światła o barwie czerwonej i niebieskiej.

Doświetlanie roślin uprawnych za pomocą specjalistycznych lamp wspomaga także natężenie wymiany gazowej, sprzyja szybszemu wzrostowi roślin oraz ma korzystny wpływ na procesy kwitnienia. Innowacyjną technologią doświetlania upraw jest system modulacji światła, który pozwala na efektywne stymulowanie fotosyntezy i wzrostu roślin na wszystkich etapach rozwoju. System ten naśladuje warunki świetlne, jakie występują podczas naturalnego rozwoju roślin.  Pozwala on nie tylko na maksymalizację efektywności fotosyntezy, ale także obniża koszty eksploatacji do minimum.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze do uprawy roślin?

Na rynku znaleźć można bogaty wybór lamp, opraw i modułów oświetleniowych przeznaczonych dla roślin uprawnych. Obecnie najpopularniejsze i najbardziej efektywne są specjalne lampy LED przeznaczone do szklarni i upraw. Przykładem mogą być maksymalnie wydajne i oszczędne oprawy Horti do upraw szklarniowych i specjalistycznych zaprojektowane przez firmę Perfand LED. Oprawy te są wyposażone w patentowany system modulacji światła, który znacznie obniża koszty eksploatacji i ma pozytywny wpływ na rozwój roślin. Są one polecane głównie dla upraw wertykalnych. Wszystkie oprawy przechodzą serię testów w Instytucie Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk.

Wdrożenie technologii LED do produkcji roślin uprawnych umożliwia wysokowydajną uprawę w pomieszczeniach całkowicie pozbawionych dostępu do naturalnego światła. Standardowa uprawa szklarniowa (pomidory, ogórki itp.) wymaga mniejszego natężenia światła niż uprawy specjalistyczne, np. konopie lecznicze, jednak szeroki asortyment opraw LED umożliwia dopasowanie najlepszego rozwiązania dla danej uprawy lub potrzeb użytkownika.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.