Strona główna » Blog » Kiedy konieczne jest doświetlanie roślin?
BLOG

Kiedy konieczne jest doświetlanie roślin?

Panujące w naszym kraju warunki klimatyczne nie zawsze sprzyjają rozwojowi roślin. Załamania pogody, niedobór wilgoci, ale przede wszystkim deficyt naturalnego światła to czynniki, które ograniczają możliwości wzrostu rośliny. Doświetlanie pozwoli na poprawę warunków rozwoju, a co za tym idzie uzyskanie większych plonów.

Doświetlanie roślin zimą

W sezonie letnim i wiosennym dostępność naturalnego światła jest z reguły wystarczająca dla roślin uprawianych na polach lub w szklarniach. Te rosnące w nasłonecznionych pomieszczeniach zazwyczaj nie potrzebują doświetlania w tym okresie. Jesienią i zimą, gdy dzień jest krótszy a niebo często zachmurzone, może być konieczne zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Pozwoli ono na wydłużenie okresu wegetacyjnego i przyspieszy wzrost roślin. Korzystnie wpłynie również na ich prawidłowy rozwój, w tym zwiększenie ilości chlorofilu w zielonych częściach. W rezultacie przyczyni się do zwiększenia wydajności uprawy i uzyskania pięknych, dobrze rozwiniętych okazów.

Doświetlanie roślin w pomieszczeniach

Coraz więcej upraw zlokalizowanych jest w szklarniach, a także w pomieszczeniach, gdzie rośliny nie są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby jednak zapewnić im możliwości najlepszego wzrostu i rozwoju, trzeba zadbać o odpowiednie warunki uprawy. Obok właściwie dobranego podłoża oraz utrzymania prawidłowej wilgotności, najistotniejszą rolę odgrywa dobór odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnych lamp do doświetlania roślin.

Najlepiej sprawdzi się tu oświetlenie LED, które jest skuteczną a przy tym ekonomiczną metodą doświetlania roślin w szklarni lub pomieszczeniu. W porównaniu do innych stosowanych w tym celu rozwiązań wymaga mniejszych nakładów energii elektrycznej. Zapewnia ono pełne spektrum, dostępnego dla roślin światła, nie będąc przy tym męczącym dla oczu. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę doświetlania, nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie lampy w zależności od gatunków roślin, powierzchni uprawy, a także celu jej prowadzenia.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.