Strona główna » Blog » Jakie oświetlenie do uprawy roślin szklarniowych?
BLOG

Jakie oświetlenie do uprawy roślin szklarniowych?

Rodzaje lamp do uprawy roślin

Zakładając własną uprawę szklarniową często zastanawiamy się jaki sprzęt musimy zakupić. Gdy dokonamy wyboru lokalizacji dla naszych roślin przechodzimy do kolejnego bardzo ważnego etapu, czyli odpowiedniego doświetlenia uprawy. Na rynku oświetleniowym znajdziemy bardzo duży wybór lamp, dlatego warto zastanowić się, które mają najwięcej zalet. W tym artykule dowiesz się jakie rodzaje opraw możesz zastosować i czym się one charakteryzują. Jaka oprawa jest najbardziej energooszczędna, która ma największą żywotność oraz jaka jest najłatwiejsza w montażu.

Jakie oświetlenie do uprawy roślin szklarniowych?

 • Lampy HPS
 • Lampy sodowe w przeszłości wykorzystywano głównie do oświetlania ulic, jednak znalazły one zastosowanie również w uprawie roślin. Przez ostatnie lata oświetlenie HPS zyskało popularność przez growerów zajmujących się uprawą (w warunkach domowych) różnych gatunków roślin. Lampy HPS świecą pełnym spektrum chociaż w rzeczywistości roślina w trakcie doświetlania wykorzystuje mniej niż połowę światła wytwarzanego przez wysokoenergetyczne oświetlenie żarówek typu HPS.

 • Lampy CFL
 • Świetlówka kompaktowa jest najtańszym rozwiązaniem dla osób uprawiających rośliny. Największymi zaletami oświetlenia CFL jest łatwość w montażu (wystarczy wbudować żarówkę na odbłyśniku) oraz niski pobór energii elektrycznej. Wadą pozostaje awaryjność świetlówki oraz niska penetracja światła, w efekcie czego uzyskujemy stosunkowo mniejszy wzrost roślin w porównaniu do innych typów lamp.

 • Lampy LED
 • Lampy Ledowe są – obecnie najczęściej wybieranymi oprawami do doświetlania upraw. Nie bez przyczyny, ponieważ są one najbardziej wydajnym sposobem oświetlania zarówno w komercyjnych w szklarniach jak i w warunkach upraw domowych. Największym plusem lamp LED jest możliwość dobrania właściwego spektrum długości (fal) światła do potrzeb roślin. Istotnie roślina potrzebuje innych parametrów w konkretnej fazie wzrostu dlatego jest to tak niezbędne.. Ogromną wygodą opraw LED jest sposób podłączenia lampy. Do montażu instalacji LED wystarczy dostęp do prądu. Dodatkowo żywotność diod w oprawach Led to nawet 70.000 godzin, żadna inna metoda nie jest aż tak efektywna. Ponadto, dzięki nowej technologii LED zaoszczędzimy środki wykorzystując je na inne cele.

  Innowacja w doświetlaniu

  W naszej ofercie znajdziemy oprawy HORTI 2 z uniwersalnym spektrum lub z możliwością przełączania między fazami kwitnienia i wzrostu. Oprawy wyposażone są w specjalne diody Horti LED, których podstawową barwą jest biała barwa światła, w skład której wchodzą wszystkie barwy z zakresu widma widzialnego. Nasze oprawy posiadają innowacyjny system pulsacji, unikalny w skali światowej, który postanowiliśmy opatentować. Inżynierowie pracujący dla Perfand LED, przy współpracy z Instytutem Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk, opracowali lampy Horti 2 oraz Horti 2 VT (uprawy wertykalne) dedykowane do doświetlania roślin w uprawach typu Indoor, jak i doświetlania asymilacyjnego w uprawach pod osłonami (uprawy szklarniowe cannabis, rozsady mikrolicie).

  Profesjonalna i darmowa pomoc

  Jeśli nadal nie wiesz jakie lampy wybrać do swojej uprawy skontaktuj się z zespołem Perfand LED. Masz możliwość całkowicie bezpłatnie skorzystać z doradztwa naszych specjalistów, którzy profesjonalnie wskażą Ci oprawki dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

  Ikony

  Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Wyślij swoje CV

  Rozpatrzymy każdą kandydaturę.