Strona główna » Blog » Jak skutecznie oszczędzić energię elektryczną?
BLOG

Jak skutecznie oszczędzić energię elektryczną?

Realne oszczędności w biurze

Ograniczanie wydatków , cięcie kosztów jest w dzisiejszych czasach tematem numer jeden. Poprzez nieprzewidziane zdarzenia ekonomiczne, jak pandemia COVID-19 i konflikty zbrojne, gospodarka europejska jak i polska jest spowalniają. Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, ale my jako specjaliści w branży oświetleniowej chcemy pokazać drogę do racjonalnego oszczędzania. Przygotowaliśmy dla Was studium przypadku – porównanie opraw i ich kosztów eksploatacji.

energia elektryczna

Zaoszczędź na rachunkach

Średnia cena 1 kWh prądu w Polsce to dziś 0,77 zł. Jest to w porównaniu do poprzednich lat wzrost o około 50%, gdy weźmiemy pod uwagę to, że na przestrzeni ostatnich 10 lat cena znajdowała się w przedziale (0,48 zł – 0,53 zł). Niestety prognozy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne, dlatego przychodzimy z ekonomicznym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w przestrzeni biurowej.

W pomieszczeniach biurowych za największe zużycie prądu, poza grzejnikami elektrycznymi lub klimatyzacją odpowiada oświetlenie, bez którego praca nie mogłaby się odbywać. Podczas planowania modernizacji energetycznej budynku warto zwrócić uwagę, nie tylko na cenę jednostkową produktu, ale jego parametry takie, jak skuteczność świetlna (zwana efektywnością). Oświetlenie LED różni się między sobą tak bardzo, że w skrajnych przypadkach wymianą oświetlenia żarowego wykonanego z użyciem wysokiej jakości świetlówek, na słabej jakości źródła LED, może zakończyć się brakiem rezultatu lub pogorszeniem warunków oświetleniowych. W niniejszym artykule pragniemy nieco naświetlić kwestię oszczędności, na przykładzie porównania zastosowanych rozwiązań w pomieszczeniu biurowym.

Przejdźmy do praktyki

Pokój

Założenia:

 • pomieszczenie biurowe, czyste o wymiarach 6x4m (24m2) i wysokości 3m z sufitem kasetonowym,
 • wymagane normą średnie natężenie na stanowisku pracy: Em⩾500lx, równomierność Uo⩾0,6,
 • wymiana opraw/źródeł niezwłocznie po awarii, konserwacja doroczna,
 • praca biurowa jednozmianowa do 9h dziennie, ok. 2260 h rocznie.
 • Zużycie

  Roztropność popłaca.

  Typowa świetlówka 18W posiada strumień nominalny 1300 lm (skuteczność świetlna źródła to ok. 72 lm/W). Należy jednak zwrócić uwagę na wartość początkową – według deklaracji producentów w dobrej jakości świetlówce po okresie 18000 godzin pracy w warunkach normalnych strumień spadnie o 10-12%.

  Wybierając instalację oświetleniową, powinniśmy określić prawidłowy współczynnik utrzymania.

  Wszystko zależy od typu i jakości odbłyśnika.

  Świetlówki schowane do wnętrza oprawy, już w dniu montażu w czystej i zabrudzonej oprawie nie dadzą również pełnych 4×1300 lm, gdyż są częściowo przesłonięte i z samej oprawy klient uzyska 30-40% mniej światła niż z “gołych” żarówek (3100-3800 lm). Do tego oprawa otwarta na początku ma mniejsze straty światła, ale z czasem pozwala na szybką degradację odbłyśnika, degradując się w przeciągu 5 lat odbijając nawet o 10-20% mniej światła.

  Nasza rada: należy czyścić odbłyśnik, co najmniej raz do roku, aby zwiększyć jego żywotność i większy procent odbicia światła.

  Jaki efekt?

  Instalacje oświetleniowe w biurach, które są często przewymiarowane lub wykonane „na styk”, degradują się na tyle szybko, że w niedługim czasie niezbędne oraz wymagane jest zamontowanie stanowiskowego doświetlenia miejsc pracy w postaci dodatkowych lamp stołowych – biurkowych.

  różnica

  Podsumowanie

  Najprostsze rozwiązanie ale czy najlepsze?

 • Najprostszym rodzajem wymiany jest „retrofit” polegający na wykonaniu czynności dostosowania istniejącej oprawy do możliwości przyjęcia żarówki LED 230V. Jednak żarówki te cechują się czasami nie tylko niewiele wyższą skutecznością świetlną ale i mniejszą ilością światła, które generują już na wstępie (kwestie odprowadzenia ciepła z zamkniętej tuby). Lepsze zamienniki żarówek G13 18 W / 840 w wersji LED mają 9 W i wydają do 900 lm światła (100 lm/W z lampy) podczas gry żarówka 18W dawała nominalnie 1300 lm. Jest to wstępnie o 30% mniej światła nawet jeżeli będzie nakierowane jednostronnie (w dół). Dodatkową wadą tego typu działania jest to, że nadal stosujemy starą zakurzoną oprawę, która nie ma już takich samych właściwości jak kiedyś i światło z żarówki ulega dalszemu tłumieniu. Zabiegi usuwania odbłyśników, celem ratowania sytuacji obniżają estetykę pomieszczeń, jak również niszczą urządzenia przeciwdziałające olśnieniu. Pomijając kwestie estetyki może się więc okazać, że wymiana żarówki przyniosła pozorne oszczędności finansowe na zużyciu, ale jednocześnie obniżyła ilość światła w pomieszczeniu na tyle, że całkowicie przestało spełniać swoją funkcjonalność, a inwestycja może wymagać zastosowania dodatkowego doświetlenia miejsc pracy.
 • Najmniej ekonomicznym rozwiązaniem w wyborze opraw biurowych będzie zatem wybranie typowych świetlówek 18W. Poglądowy koszt roczny – 2305,8 zł.
 • W tabeli umieściliśmy również do porównania „retrofit” otwarty na świetlówki LED. Widzimy, że koszt roczny oraz zużycie energetyczne jest widocznie niższe w porównaniu z typowymi świetlówkami. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że oprawa ta nie spełnia przyjętych norm.
 • Najbardziej efektywna opcja. ❤️

 • Wybierając oprawy można zatem przyjąć charakter szybkiej lecz mało efektywnej wymiany na standardowe oprawy LED, w taniej technologii o efektywności 100 lm/W – np. panel LED 40W o przesłonie mlecznej (opalizowany) dający 4000 lm o rozsyle bardziej rozproszonym – stąd potrzeba większej ilości światła. Poglądowy koszt roczny – 1182,4 zł.
 • Decydując się na panel LED o przesłonie mikropryzmatycznej TURINA – kierunkujące światło w dół dzięki czemu więcej światła dociera do przestrzeni roboczej. Poglądowy koszt roczny – 1005,1 zł.
 • Wybrać najwyższej jakości źródła światła stosowane w wysokoefektywnej oprawie TORE – gdzie dzięki opatentowanym układem optycznym o bardzo niskim olśnieniu [low UGR] produkcji PERFAND LED zamiennikiem dla oprawy 4x18W będzie oprawa TORE 20 W. Zaletą opraw TORE jest możliwość stosowanie opraw większej mocy – zamiast zakupu 6 sztuk klient może zdecydować się na zakup 4 opraw większej mocy. Poglądowy koszt roczny w zależności od mocy: 551,8 – 591,2zł.

  Jest to opcja, która posłuży najdłużej dając największy parametr efektywności, a w przyszłości najwyższe oszczędności, ponieważ roczne zużycie i poniesiony koszt energetyczny jest widocznie najmniejszym z opisanych wariantów.
 • Ikony
  Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Wyślij swoje CV

  Rozpatrzymy każdą kandydaturę.