Realne oszczędności w biurze
Ograniczanie wydatków , cięcie kosztów jest w dzisiejszych czasach tematem numer jeden. Poprzez nieprzewidziane zdarzenia ekonomiczne, jak pandemia COVID-19 i konflikty zbrojne, gospodarka europejska jak i polska jest spowalniają. Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, ale my jako specjaliści w branży oświetleniowej chcemy pokazać drogę do racjonalnego oszczędzania. Przygotowaliśmy dla Was studium przypadku – porównanie opraw i ich kosztów eksploatacji.
Zaoszczędź na rachunkach
Średnia cena 1 kWh prądu w Polsce to dziś 0,77 zł. Jest to w porównaniu do poprzednich lat wzrost o około 50%, gdy weźmiemy pod uwagę to, że na przestrzeni ostatnich 10 lat cena znajdowała się w przedziale (0,48 zł – 0,53 zł). Niestety prognozy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne, dlatego przychodzimy z ekonomicznym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w przestrzeni biurowej.
W pomieszczeniach biurowych za największe zużycie prądu, poza grzejnikami elektrycznymi lub klimatyzacją odpowiada oświetlenie, bez którego praca nie mogłaby się odbywać. Podczas planowania modernizacji energetycznej budynku warto zwrócić uwagę, nie tylko na cenę jednostkową produktu, ale jego parametry takie, jak skuteczność świetlna (zwana efektywnością). Oświetlenie LED różni się między sobą tak bardzo, że w skrajnych przypadkach wymianą oświetlenia żarowego wykonanego z użyciem wysokiej jakości świetlówek, na słabej jakości źródła LED, może zakończyć się brakiem rezultatu lub pogorszeniem warunków oświetleniowych. W niniejszym artykule pragniemy nieco naświetlić kwestię oszczędności, na przykładzie porównania zastosowanych rozwiązań w pomieszczeniu biurowym.
Przejdźmy do praktyki

Roztropność popłaca.
Typowa świetlówka 18W posiada strumień nominalny 1300 lm (skuteczność świetlna źródła to ok. 72 lm/W). Należy jednak zwrócić uwagę na wartość początkową – według deklaracji producentów w dobrej jakości świetlówce po okresie 18000 godzin pracy w warunkach normalnych strumień spadnie o 10-12%.
Wybierając instalację oświetleniową, powinniśmy określić prawidłowy współczynnik utrzymania.
Wszystko zależy od typu i jakości odbłyśnika.
Świetlówki schowane do wnętrza oprawy, już w dniu montażu w czystej i zabrudzonej oprawie nie dadzą również pełnych 4×1300 lm, gdyż są częściowo przesłonięte i z samej oprawy klient uzyska 30-40% mniej światła niż z “gołych” żarówek (3100-3800 lm). Do tego oprawa otwarta na początku ma mniejsze straty światła, ale z czasem pozwala na szybką degradację odbłyśnika, degradując się w przeciągu 5 lat odbijając nawet o 10-20% mniej światła.
Nasza rada: należy czyścić odbłyśnik, co najmniej raz do roku, aby zwiększyć jego żywotność i większy procent odbicia światła.
Jaki efekt?
Instalacje oświetleniowe w biurach, które są często przewymiarowane lub wykonane „na styk”, degradują się na tyle szybko, że w niedługim czasie niezbędne oraz wymagane jest zamontowanie stanowiskowego doświetlenia miejsc pracy w postaci dodatkowych lamp stołowych – biurkowych.

Podsumowanie
Najprostsze rozwiązanie ale czy najlepsze?
Najbardziej efektywna opcja. ❤️
Jest to opcja, która posłuży najdłużej dając największy parametr efektywności, a w przyszłości najwyższe oszczędności, ponieważ roczne zużycie i poniesiony koszt energetyczny jest widocznie najmniejszym z opisanych wariantów.
