Strona główna » Blog » Jak oszczędzać światło na ulicach?
BLOG

Jak oszczędzać światło na ulicach?

Światło na ulicach spełnia funkcję nie tylko lepszej widoczności dla wszystkich osób w otoczeniu – choć niewątpliwie jest to główne zadanie oświetlenia zewnętrznego. Uliczne lampy mają również w niemalże dosłownym znaczeniu pokazać miasto w jak najlepszym świetle: czyli tak, aby budynki, elementy małej architektury i inne obiekty w otoczeniu prezentowały się estetycznie jako całokształt. Przy budowaniu klimatu przestrzeni miejskiej należy jednak pamiętać także o kwestiach finansowych – dlatego oszczędną opcją oświetlenia miasta są oprawy zewnętrzne LED, które swoim światłem jednocześnie podkreślą charakter miasta.

Dlaczego oprawy zewnętrzne LED są korzystną opcją w przestrzeni miejskiej?

Głównym powodem, dlaczego oprawy zewnętrzne LED są dobrym rodzajem oświetlenia w przestrzeni miejskiej, jest ich wydajność. Technologia LED zużywa zdecydowanie mniej prądu w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Ponadto ich żywotność jest bardzo długa – tego typu oświetlenie działa przeważnie do nawet kilkunastu lat. Dzięki temu nie trzeba obawiać się częstych wymian i konieczności serwisowania. Warto również dodać, że współczesne oprawy zewnętrzne LED potrafią oświetlić sporą część terenu i mają bardzo wysoki współczynnik oddawania barw. W związku z tym lepiej zdecydować się na ustawienie np. pojedynczych naświetlaczy lub opraw LED, aniżeli pozostawienie całego rzędu nieefektywnych już klasycznych latarni. Takie rozwiązanie będzie nie tylko tańsze, ale także poprawi estetykę miasta – zastępując żółte światło lampy sodowej, przyjemniejszą barwą diody.

Bardzo istotną zaletą opraw zewnętrznych LED jest możliwość dostosowania mocy światła zależnie od warunków pogodowych i pory dnia – co pozwala na dodatkową oszczędność. Poza kwestiami finansowymi warto jednak na koniec wspomnieć o innych zaletach – wpływających na mieszkańców i środowisko. Przede wszystkim technologia LED nie emituje szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, a do tego nie zawiera substancji toksycznych (jak chociażby rtęć).

Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, łatwo dojść do wniosku, że oprawy zewnętrzne LED wydają się najkorzystniejszą opcją oświetlenia przestrzeni miejskiej. Co więcej, istnieje wiele możliwości dopracowania opraw na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można je idealnie dostosować do danego otoczenia.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.