Strona główna » Blog » Jak ma się ekologia do lamp led?
BLOG

Jak ma się ekologia do lamp led?

Wiele osób zastanawia się nad wpływem oświetlenia przemysłowego LED na środowisko naturalne. Czy jest to ekologiczne rozwiązanie dla firm zajmujących się branżą przemysłową? Pod jakim względem technologia LED może mieć korzystne działanie? Nie bez powodu Komisja Europejska zdecydowała się na wycofanie z produkcji klasycznych żarówek, które były nieefektywne i przede wszystkim energochłonne.

Technologia LED stała się najpopularniejszą opcją oświetlania każdego otoczenia – uwzględniając przy tym zarówno tereny prywatne, jak i miejsca publiczne. Na rynku dostępne są m.in. oprawy biurowe, przystosowane do sektora publicznego, czy chociażby oświetlenie przemysłowe LED do hal, magazynów i przestrzeni produkcyjnych. Niezależnie od miejsca zastosowania, główną zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność. To właśnie dlatego technologia ta jest uznawana za ekologiczną. W porównaniu do klasycznych form oświetlenia oprawy LED zużywają nawet ponad 10 razy mniej prądu, a do tego się nie nagrzewają.

Inną kwestią jest uproszczony proces utylizacji. Zwykłe żarówki zawierają rtęć, która jest szczególnie niebezpieczna – nie tylko dla środowiska, ale również przy bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. Oświetlenie LED nie ma natomiast żadnych szkodliwych substancji.

Czy ekologiczne oświetlenie LED jest mniej opłacalne finansowo?

Inwestycja w ekologiczne technologie, źródła energii i inne usprawnienia mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne bardzo często kojarzy się z dużym wydatkiem – opłacalnym dla dobra planety, lecz niekoniecznie pod względem finansowym. W przypadku technologii LED obawa ta jest bezpodstawna. Mimo iż oprawy są droższe od klasycznego oświetlenia, to należy wziąć pod uwagę wcześniej wspomniane zużycie prądu. Energooszczędność jest szczególnie widoczna w przypadku oświetlenia przemysłowego LED, które zazwyczaj wymaga dużej ilości opraw, aby zapewnić równomierne światło na większej powierzchni. Co więcej, dzięki wytrzymałości LED-ów, nie jest wymagana tak częsta wymiana. W związku z tym oświetlenie LED jest zdecydowanie opłacalną opcją – zarówno w kwestii ekologicznej, jak i finansowej.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.