Strona główna » Blog » Jak dobrze oświetlić porty?
BLOG

Jak dobrze oświetlić porty?

Zewnętrzne lampy przemysłowe LED są obecne nie tylko w magazynach czy halach przemysłowych – dobre oświetlenie jest równie istotne w portach wodnych i lotniczych. Oprawy powinny zarówno zapewniać odpowiedni zakres oświetlenia węzłów komunikacyjnych, jak i być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę występującą sól morską i wilgoć w portach wodnych – co ma negatywny wpływ na wszelkie urządzenia elektryczne i materiały ulegające korozji.

Jakie przemysłowe oprawy oświetleniowa sprawdzą się w portach?

Dla zapewnienia odpowiedniego oświetlenia portów należy przede wszystkim zadbać o takie kwestie jak:

  • rozkład iluminacji dla równomiernego oświetlenia – zewnętrzne oprawy LED mogą być montowane zarówno na elewacji, wewnątrz tuneli, jak i na słupach wolnostojących,
  • natężenie oświetlenia – zgodne z wymaganymi normami (uwzględniającymi m.in. rodzaj terenu i wykonywane czynności); powinny zapewniać pełną widoczność dla bezpieczeństwa pracy, ale jednocześnie nie mogą być zbyt intensywne i przemęczające wzrok,
  • ograniczenie odbić dekontrastujących i olśnień odbiciowych,
  • barwa światła i oddawanie barw oświetlanych przedmiotów.

W doborze oświetlenia szczególną uwagę należy zwrócić na specyfikę miejsca. W przypadku portów (szczególnie wodnych) zewnętrzne lampy przemysłowe LED powinny wykazywać się najwyższym stopniem wodoszczelności oraz odpornością na skrajne warunki pogodowe. Co więcej, na węzłach komunikacyjnych niejednokrotnie zdarzają się uszkodzenia opraw w postaci uderzeń czy wstrząsów. Wobec tego obudowa lamp powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, wyróżniających się nie tylko wysoką klasą szczelności, ale także ochrony mechanicznej.

Oszczędność energii w portach wodnych i lotniczych

Oświetlenie całego terenu portu wymaga dużej ilości opraw świetlnych. W związku z tym warto skupić się dodatkowo na kwestii oszczędności energii. Należy podkreślić fakt, że zewnętrzne lampy przemysłowe LED są najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów za zużycie energii – bez obniżenia jakości warunków oświetleniowych. Technologia LED umożliwia szeroki zakres dostosowania oświetlenia zgodnie z wymaganymi normami. Lampy nie tylko pobierają zdecydowanie mniej energii, ale wykazują się również dłuższą trwałością. W związku z tym oszczędność polega także na rzadszej potrzebie ich wymiany.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.