Strona główna » Blog » Jak dobrze oświetlić boiska i tereny sportowe
BLOG

Jak dobrze oświetlić boiska i tereny sportowe

Gra całoroczna

Gdy jesteśmy fanami sportu nie liczą się dla nas warunki pogodowe. Lato, jesień czy zima, dla prawdziwych miłośników gier zespołowych pora roku nie ma znaczenia. Podobnie z kwestią niesprzyjających warunków atmosferycznych – opady deszczu, śniegu nie wpłyną na decyzję o rezygnacji ze wspólnej rozgrywki. Cofnijmy się do lat, w których przebywaliśmy całe dnie, a nawet wieczory na boiskach sportowych. To tam tworzyły się wspomnienia oraz otrzymywaliśmy cenne lekcje życiowe. Boiska sportowe, Orliki, czy korty tenisowe to obiekty społeczne, do których w większości wypadków wstęp może mieć każdy z nas. Odbywają się tam zajęcia sportowe w ramach WF, pozalekcyjne gry zespołowe, ale również kursy i profesjonalne treningi rozwijające pasje.

Podobnie jak w innych przestrzeniach sportowych, w których gra toczy się dynamicznie ważna jest widoczność boiska, a szczególnie piłki czy lotki, ponieważ ma to ogromne znaczenie zarówno dla wygody uczestników, jak i komfortu widzów tej gry.

Wymagania odnośnie przepisów przy projektowaniu oświetlenia znajdziemy w normie PN-EN 12193

Dobór opraw

Norma opisuje szczegółowe wymagania w zależności od poziomu konkurencji poprzez ustanowienie trzech typów oświetlenia:

  • Klasa oświetleniowa I: Zawody na najwyższym poziomie, krajowe lub międzynarodowe. Zazwyczaj w dużych obiektach z wieloma widzami.
  • Klasa oświetleniowa II: Zawody na średnim poziomie. Rozgrywki regionalne i lokalne lub treningi.
  • Klasa oświetleniowa III: Trening ogólny, wychowanie fizyczne i zajęcia rekreacyjne.

  • Niejednokrotnie jednak Ligi i Związki Sportowe danych dyscyplin dysponują własnymi wytycznymi co do wymaganych poziomów oświetlenia. Przykładowo normatywne 500lx dla boisk piłkarskich w pierwszej klasie oświetlenia jest wg. PZPN trzykrotnie za niską wartością, w stosunku do podstawowych wymogów prowadzenia rozgrywek Ligowych.

    Na co zwrócić uwagę dobierając oświetlenie na boiska sportowe:

  • wybierz oprawy, które zapewnią doskonałą widoczność z wysokim odwzorowaniem i oddaniem kolorów, w celu realnego i komfortowego użytkowania, dlatego sugerujemy dobór opraw o wysokiej skuteczności świetlnej źródłach światła i wysokim współczynniku oddawania barw CRI>70 i wyżej,
  • zapewniają wysoką równomierność i optymalny rozkład natężenia światła na całej powierzchni boiska, dzięki czemu nie ma niedoświetlonych obszarów ani cieni,
  • oświetlają pożądamy obszar tak, aby ograniczyć rozproszenie światła przeszkadzającego lokalnym mieszkańcom, stosując oprawy ze specjalnie zaprojektowanymi do tego celu układami optycznymi.
  • zmniejszają koszty dzięki niskiemu zużyciu energii i wytrzymałym materiałom, które gwarantują długą żywotność,
  • łatwe w montażu.
  • Niewątpliwie w dzisiejszych czasach największą motywacją do wymiany oświetlenia na LED są uzyskane oszczędności w zużyciu energii i finalny koszt za prąd.

    Ile można zaoszczędzić, oświetlając boisko za pomocą LED?

    Weźmy pod uwagę jedną z najczęstszych wymian. Porównajmy zużycie na 8 oprawach (halogenowej oraz LED).

    Jednakże rozbudowany wachlarz optyk pozwalających na bardziej precyzyjne nakierowanie światła i ograniczenie jego rozproszenia w kierunku górnej półsfery, może dodatkowo zwiększyć te oszczędności przy zręcznie zrobionym projekcie.

    Przykłady realizacji z wykorzystaniem naszych lamp Foria.

    Zainspirowani potrzebą funkcjonalnych i efektywnych opraw do oświetlania obiektów sportowych. Stworzyliśmy kolekcję lamp zewnętrznych.

    Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Wyślij swoje CV

    Rozpatrzymy każdą kandydaturę.