Strona główna » Blog » Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do galerii sztuki?
BLOG

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do galerii sztuki?

Muzea i galerie sztuki to miejsca, gdzie trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie, które ma na celu nie tylko podświetlić obraz, by skupić na nim uwagę zwiedzających, ale przede wszystkim sprawić, że będzie on czytelny dla osób odwiedzających galerię. Idealnie dobrane oświetlenie wydobędzie walory estetyczne obrazów i innych eksponatów, podkreśli ich rangę, a także sprawi, że cała przestrzeń galerii sztuki zyska efektowny charakter i spójność stylistyczną. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo oświetlić obrazy i inne dzieła sztuki!

Jaki rodzaj lamp wybrać do galerii sztuki?

Najchętniej wybierane są lampy zadaniowe, które umożliwiają regulowanie kąta świecenia. Lampa taka pozwala łatwo i szybko dopasować oświetlenie do potrzeb konkretnego dzieła. Inaczej bowiem powinno się oświetlać obrazy olejne i akrylowe, a inaczej grafiki, rysunki czy fotografie. Wiele galerii sztuki wybiera klasyczne kinkiety, montowane nad górną krawędzią dzieła.

W przypadku większych dzieł kinkiety mogą być niewystarczające, dlatego można postawić na reflektory umieszczane na ścianie lub suficie, bądź lampy na szynoprzewodach, które pozwolą skutecznie oświetlić większą liczbę dzieł sztuki w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że nieprawidłowo dobrane oprawy nie oświetlą dobrze dzieła i sprawią, że może dojść do licznych odbłysków na jego powierzchni (szczególnie szklanej), co znacząco utrudni oglądanie eksponatów.

Wybierz oprawy o wysokim współczynniku CRI!

Do oświetlenia obrazów i innych dzieł w galerii sztuki najlepiej stosować źródła światła o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła dziennego, co sprawi, że nie dojdzie do przekłamania kolorów. Wysokiej jakości polskie oprawy LED zapewnią profesjonalizm miejsca pracy oraz sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej atrakcyjna w oczach osób odwiedzających.

Oprawy oświetleniowe cechujące się wysokim współczynnikiem CRI, czyli współczynnikiem oddania barw będą najlepszym wyborem dla galerii sztuki lub muzeum. Oprawy charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem CRI sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jakość światła jest kluczowa. Przykładem mogą być specjalistyczne oprawy ELENTARI SL, które wyróżniają się wysokim wskaźnikiem oddawania barw (Ra/CRI – powyżej 98). Oprawy te są dodatkowo wyposażone w zasilacz z możliwością regulacji natężenia światła.

Prawidłowe natężenie oświetlenia w galerii sztuki

Najważniejszym parametrem ilościowym przy wyborze opraw do galerii sztuki jest natężenie oświetlenia. Dopuszczalne natężenie wynika z rodzaju oświetlanych eksponatów. Dane, co do ilości maksymalnego natężenia oświetlenia można wyczytać z normy PN-84/E-02033 „Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym”. I tak do oświetlenia obrazów olejnych, skóry naturalnej czy drewna wykorzystuje się maksymalnie 200 lx, gdyż są to eksponaty czułe na światło. Z kolei akwarele, tekstylia i papiery mogą mieć maksymalnie poziom 50 lx. W muzeach i galeriach sztuki znajdują się także dzieła wykonane z materiału niezbyt czułego na światło, np. metalu, ceramiki, kamieni czy szkła. W ich przypadku prawidłowe natężenie oświetlenia to 300 lx.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.