Duże obiekty przemysłowe to zwykle hale stalowe, charakteryzujące się znaczną powierzchnią użytkową i sporą wysokością. Choć stosuje się w nich często okna dachowe oraz wszelkiego rodzaju pasma świetlne, to nie są one w stanie sprawić, że do wnętrza przedostanie się wystarczająca ilość światła słonecznego. Konieczne jest więc zastosowanie odpowiednio dobranych opraw i lamp przemysłowych LED, które pozwolą na uzyskanie parametrów wymaganych przez obowiązujące przepisy i specyfikę wykonywanych procesów technologicznych co do natężenia, rozkładu, wierności oddawania barw i temperatury barwowej. Przekonajmy się, jakie oprawy wybiera się najczęściej i jak wygląda ich montaż.
Lampy przemysłowe muszą być dopasowane do potrzeb związanych z konkretnym rodzajem wykonywanej działalności. Ważna będzie nie tylko charakterystyka emitowanego światła, ale również wytrzymałość lamp. Wśród kluczowych parametrów znajdzie się zwykle ochrona przed przedostawaniem się do wnętrza oprawy zanieczyszczeń i wilgoci opisywana współczynnikiem IP. Wiele lamp oferuje obudowę, która jest zamknięta hermetycznie, a więc pyło- i wodoszczelna. Nierzadko znaczenie ma też odporność na uszkodzenia mechaniczne określana współczynnikiem IK. Jeżeli chodzi o sposób montażu, to najczęściej wykorzystywane jest oświetlenie liniowe składające się z lamp zawieszanych. Są one mocowane do rurek albo korytek, w których rozprowadzone są przewody zasilające za pomocą linek lub łańcuchów. W niektórych sytuacjach stosowane są sztywne łączniki. Oświetlenie może też być montowane przy użyciu różnego typu wsporników.
Czas potrzebny na montaż systemu oświetleniowego zależy od wielkości obiektu oraz sporządzonego projektu. Samo instalowanie opraw nie trwa zbyt długo. Pracochłonne jest jednak przygotowanie potrzebnych elementów montażowych oraz rozprowadzenie niezbędnego okablowania. Na czasochłonność wpływa też konieczność wykorzystania różnych rodzajów opraw lub stosowanie rozwiązań nietypowych.