Strona główna » Blog » Dobrze zaprojektowana oprawa oświetleniowa – dlaczego jest niezbędna?
BLOG

Dobrze zaprojektowana oprawa oświetleniowa – dlaczego jest niezbędna?

Dobór oświetlenia to bardzo istotny etap projektowania wnętrz. Do każdego domu, mieszkania czy miejsca pracy warto wybrać odpowiednie oprawy. Zapewnią one komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Będą również stylowym dodatkiem, który podkreśli charakter pomieszczenia. Opisujemy dziś, dlaczego dobór odpowiedniego oświetlenia jest tak ważny.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Dobrze zaprojektowane oprawy oświetleniowe będą w pełni bezpieczne dla użytkowników. Powinny być łatwe w wymianie i bezobsługowe. Ponadto ważne jest, aby nie powodowały ryzyka awarii instalacji elektrycznej. Muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów dobrze odprowadzających ciepło. Poprawia to zarówno bezpieczeństwo użytkowania opraw, jak i wydłuża ich żywotność. Dobrze zaprojektowane oświetlenie zapewni też wysoki współczynnik oddawania barw i będzie emitowało światło zbliżone do naturalnego.

Właściwie dobrane oświetlenie nie powinno negatywnie wpływać na wzrok przebywających w pomieszczeniu osób. Jest to niezwykle ważne w przypadku opraw przemysłowych, gdyż nieprawidłowe rozmieszczenie lub źle dobrana moc i barwa światła może przyczyniać się do niebezpiecznych wypadków przy pracy. Oświetlenie nie powinno także obciążać wzroku pracowników biurowych, którzy wiele godzin spędzają przed ekranami komputerów. Podobnie w przypadku lamp do doświetlania roślin – powinny one zapewniać spektrum światła stymulujące wzrost i rozwój upraw, a jednocześnie zapewniać bezpieczne światło o białej barwie.

Względy ekonomiczne i troska o środowisko

Czynniki ekonomiczne i ekologiczne w przypadku oświetlenia idą w parze. Prawidłowo zaprojektowane oprawy oświetleniowe nie pobierają dużych ilości energii elektrycznej. Doskonałym rozwiązaniem są pod tym względem oprawy LED. Zapewnią dobre oświetlenie pomieszczenia lub terenu, a jednocześnie energooszczędność. Niski poziom poboru prądu to nie tylko znaczne oszczędności, ale również wyraz troski o środowisko naturalne. Mniej zużywanej energii z sieci elektrycznej wpływa bowiem na spadek emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz mniejszą eksploatację złóż paliw kopalnych, które zasilają elektrownie.

Copyright © 2023 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.