Wcześnie zapadający pod naszą szerokością geograficzną zmrok sprawia, że wiele terenów musi być dodatkowo oświetlanych. Dotyczy to nie tylko dróg czy ulic, ale również publicznych i prywatnych terenów zielonych. Bez lamp doświetlających ścieżki i alejki w parkach lub ogrodach ciężko wyobrazić sobie jesienne albo zimowe przechadzki oraz spacery z dziećmi bądź psami. Dziś, dzięki wykorzystaniu odpowiednich opraw LED zewnętrznych nie wiąże się to z tak wysokimi kosztami, z uwagi na znacznie mniejsze zużycie energii. Przekonajmy się, czym powinny się charakteryzować lampy stosowane w parkach i ogrodach.
Oświetlenie terenów zielonych musi sprostać wielu wymogom związanym zarówno z wyglądem i znoszeniem wpływu czynników zewnętrznych, jak i kwestiami odpowiedniego rozsyłu światła, mocy czy jego barwy. Użyte lampy muszą być odporne na warunki atmosferyczne – m.in. wahania temperatur, nasłonecznienie oraz wilgoć. Powinny być stabilne i wytrzymywać podmuchy wiatru i kontakt z opadającymi gałęziami. Liczyć się będzie też zabezpieczenie przed korozją czy działaniem ptasich odchodów i zanieczyszczeń. Dobrze, by oświetlenie zostało zaprojektowane jako całkowicie wandaloodporne. Do bardzo ważnych kwestii należy jego wygląd – kształt lamp powinien być atrakcyjny wizualnie zarówno wówczas gdy oświetlenie będzie włączone, jak i w czasie dnia. Istotna będzie też łatwość wymiany źródła światła w razie takiej potrzeby.
W przypadku oświetlenia przeznaczonego do ogrodu równie istotna będzie odporność na warunki zewnętrzne. W przeciwieństwie do lamp parkowych, które zwykle oświetlają dość rozległy obszar, oświetlenie ogrodowe będzie na ogół miało mniejszą moc. Jego użytkownicy znacznie większą wagę będą jednak przywiązywać do ukierunkowania strumienia światła oraz estetyki i możliwości dobrego wkomponowania lamp w otoczenie. Muszą one pasować zarówno do stylu, w jakim zaprojektowano ogród, jak i do elementów małej architektury.