Zastosowanie lamp wykorzystujących technologię LED wpłynęło na zmiany w ogrodnictwie XXI. Technika ta niesie za sobą wiele zalet, które umożliwiają przede wszystkim efektywną oraz ekonomiczną uprawę roślin. Światło generowane przez ledy stało się doskonałym substytutem dla energii słonecznej, która jest kluczowym elementem w procesie fotosyntezy. Tym samym zniwelowany został wpływ zmieniających się warunków atmosferycznych, które rzadko w pełni pozwalają na skuteczną kultywację.
Technologia LED daje nam możliwość dowolnego skomponowania, pożądanego spektrum światła, które wpływa na efektywność upraw. Diody wykorzystywane do budowy opraw dobierane są w taki sposób, aby dopasować światło do różnych rodzajów roślin.
Gdy wybieramy oprawy do uprawy roślin musimy wziąć pod uwagę ich dostosowanie do danego gatunku i stadium rozwoju rośliny. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, dobór spektrum powinien był konstruowany w oparciu o wyniki najnowszych badań międzynarodowych oraz prac badawczych.
Światło czerwone (>600nm – 700nm): Światło czerwone ma istotny wpływ na fotomorfogenezę, zawartość składników odżywczych w liściach, wzrost łodygi i jest niezbędne do syntezy chlorofilu. Barwa czerwona reguluje także jakość, ilość i czasu kwitnienia oraz owocowania.
Niebieskie światło (380nm – 500nm): Światło niebieskie wspomaga proces ukorzeniania się roślin. Reguluje procesy fizjologiczne i rozwojowe, w tym relokację chloroplastów, kiełkowanie i wydłużenie rośliny, co wpływa na transpirację wody i wymianę CO2.
Zielone światło (525nm – 540nm): Odpowiednio dobrane pasmo zielonego światła, emitowanego przez lampy LED do upraw wpływa na wydłużanie łodyg roślin i przyrost ich masy. Ważne jest, że ta długość fali tworzy w efekcie białe światło poprzez wymieszanie się z kolorami czerwonym i niebieskim. Dzięki czemu jest korzystna dla warunków pracy przy wewnętrznych uprawach roślinnych typu Indoor.
Ultrafioletowe światło (UVb 280 nm – 320 nm): Wspomaga pigmentację, pogrubia liście, zapobiega działalności szkodliwych owadów.
Podczerwone światło (730 IR dopełnia czerwony 660): Jest stosowane głównie w okresie kwitnienia przede wszystkim jako dopełnienie „ciemnoczerwonego”.
Wpływ określonych barw diod LED nie ogranicza się wyłącznie do właściwości wzrostowych i rozwojowych. Odpowiednie ich zastosowanie zwiększa także zawartość przeciwutleniaczy w roślinach oraz terpenów w konopiach leczniczych.
Warto również wziąć pod uwagę godziny natężenia oświetlenia wywołujące przejście od fazy wegetatywnej do fazy generatywnej.
Nawiązując do naszej oferty znajdą Państwo modele lamp do uprawy różnych rodzajów roślin, których spectrum skonstruowane zostało w oparciu o najnowsze badania naukowe przy konsultacji ze specjalistami. A zastosowane technologie testowane były w Instytucie Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk. Wielokrotne badania w, których manipulowano natężeniem światła dały możliwość dopasować najbardziej efektywne spectrum do danej uprawy roślin. Dodatkowo każda z dostępnych wersji opiera się na opatentowanej technologii pulsacji, czyli modulowanego strumienia światła, obniża koszty energii elektrycznej i przedłuża życie produktu.
Nasz oprawa Horti 2 VT – Spectrum A – Na zdjęciu wyraźnie dostrzegamy spektrum A, kolory niebieskiego, które znacząco wpływają na rozwój w początkowych fazach wzrostu rośliny upraw szklarniowych- rozsad.
Nasz oprawa Horti 2 VT – Spectrum B – Na zdjęciu dostrzegamy spektrum B, kolory czerwonego, przynosi najlepsze rezultaty w zakresie wzrostu roślin. Lampa znajduje zastosowanie do doświetlania upraw szklarniowych.
Jeśli nadal nie wiesz jakie lampy wybrać do swojej uprawy skontaktuj się z zespołem Perfand LED. Masz możliwość całkowicie bezpłatnie skorzystać z doradztwa naszych specjalistów, którzy profesjonalnie wskażą Ci oprawki dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.