Oświetlenie zewnętrzne jest istotne dla wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej (jak np. ulice, place, parki itp.). Pozwala na lepszą widoczność, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a do tego tworzy charakterystyczny klimat miejski. Coraz bardziej powszechnym i zauważalnym trendem w przestrzeni publicznej jest montaż opraw zewnętrznych LED. Powodem, dla którego administratorzy danej przestrzeni decydują się zastosowanie takiego rozwiązania, są korzyści jak np. mniejsze zużycie energii czy bardziej estetyczne źródło światła (w porównaniu do chociażby niemodnych lamp sodowych).
Uwzględniając sposób montażu, oprawy uliczne LED można podzielić na:
Wybór montażu zależy głównie od zagospodarowania otoczenia, a także od celu, jaki założono. Oprawy zewnętrzne LED na ścianie budynku lub w formie naświetlacza będą lepiej eksponować otaczającą architekturę, podczas gdy lampy na słupach zwiększą ogólną widoczność terenu. Wiele zależy również od mocy lamp i strumienia oprawy. Warto dodać, że w nowszych modelach często istnieje możliwość regulacji natężenia światła, co sprawia, że są jeszcze bardziej uniwersalne.
W oświetleniu miejsc publicznych liczy się nie tylko miejsce montażu i rodzaj światła, ale również ich wytrzymałość. Oprawy zewnętrzne LED muszą charakteryzować się dużą trwałością i wysokim stopniem szczelności ze względu na zmienne oraz niesprzyjające urządzeniom elektrycznym warunki atmosferyczne. Lampy zewnętrzne narażone na kontakt z wilgocią, pyłami czy zanieczyszczeniami środowiska powinny być wykonywane z wysokiej jakości materiałów. Szczególnie istotne jest, aby miały określony wysoki stopień IP, czyli poziom ochrony danego urządzenia elektrycznego przed wnikaniem wody i obcych ciał stałych. Standardem dla oświetlenia zewnętrznego jest IP65 oraz IP66, ponieważ zapewniają m.in. dobrą ochronę przed silną strugą wody, jak również pyłoszczelność.
Inną kwestią jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Silny wiatr, grad oraz akty wandalizmu często przyczyniają się do awarii oświetlenia w przestrzeni miejskiej. Wobec tego warto zadbać, aby oprawy były wytrzymałe na tego typu zdarzenia (np. wykorzystując wysokiej jakości szkło hartowane). Ochronę przed uderzeniem określa stopień IK. W przestrzeni publicznej najlepiej sprawdzają się lampy mające w specyfikacji stopień IK08 oraz IK09. Jest to bardzo wysoki poziom ochrony – wobec tego można stwierdzić, że współczesna oferta oświetlenia zewnętrznego jest na tyle bogata, że daje wiele możliwości praktycznego, a zarazem estetycznego zaaranżowania ulic.