Dobranie właściwego oświetlenia drogowego jest bardzo ważną kwestią w tworzeniu zurbanizowanej przestrzeni. To od niego zależy bezpieczeństwo oraz życie użytkowników dróg. Oświetlenie zewnętrzne pełni swoją rolę zarówno w dzień jak i w nocy. Komfort użytkowników oraz zgodność z obowiązującymi normami dotyczącymi infrastruktury drogowej w obu porach dnia to podstawowe wytyczne, które oprawy muszą spełniać. Lampy oświetlające ulice oraz chodniki zapewniają właściwą widoczność dla użytkowników dróg, zarówno dla kierowców pojazdów, jak i pieszych. Dlatego tak ważne jest, by spełniały szereg wymagań, które zostały wyznaczone w przepisach prawa oraz międzynarodowych standardach. Zatem należy szczegółowo określić obszar przestrzeni publicznej, w którym będzie realizowany projekt oraz dostosować go do obowiązujących przepisów.
Zgodnie z wymogiem prawnym niezbędnym certyfikatem jest deklaracja zgodności CE, warto jednak wziąć pod uwagę czy produkt posiada znak ENEC – nie jest on wymaganą podstawą prawną lecz częstym wymogiem inwestorów.
Tak jak wspominaliśmy, uliczne źródła światła działają w dużej mierze w ciągu dnia w związku z tym zużywają ogromną ilość energii elektrycznej. Istotne jest, by wybrać lampy, które cechują się energooszczędnością. Dzięki czemu koszty utrzymania oświetleniowej infrastruktury drogowej będą bardziej ekonomiczne. W tym celu idealnie sprawdzają się LEDOWE oprawy oświetleniowe.
Właściwy dobór produktów może uchronić projekt przed wzrostem kosztów. Przykładowo zmniejszając ilość słupów potrzebnych do oświetlenia tego samego odcinka drogi czy ograniczając rodzaj i liczbę wysięgników.
W trakcie realizacji inwestycji związanych z oświetleniem drogowym trzeba mieć na uwadze wiele zmiennych, które mogą mieć wpływ na wzrost kosztów. Podstawowym błędem jest rozpoczynanie projektu oświetlenia od zaplanowania słupów „w ciemno” i późniejszego poszukiwania oświetlenia, które by się jakoś wpasowało w projekt. Właściwy dobór urządzeń oświetlenia na początku procesu to połowa sukcesu wykonania udanej inwestycji.
W poniższych punktach przygotowaliśmy parametry niezbędne do określenia najlepszej oprawy ulicznej. Każdy z podpunktów jest ważnym czynnikiem, który należy dokładnie przemyśleć przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
W związku, że temat oświetlenia ulicznego porusza wiele obszarów, wymagających doprecyzowania, zdecydowaliśmy się kontynuować post rozszerzając wypunktowaną ścieżkę doboru najlepszej oprawy ulicznej. Chcemy aby wiedza, która wypływa od nas była jak najpełniejsza i rzetelnie rozjaśniła poruszony temat. Zupełnie za darmo zdobędziesz u nas solidną dawkę wiedzy, którą przedstawimy w kolejnych postach.
Zainspirowani potrzebą funkcjonalnych i efektywnych opraw ulicznych. Stworzyliśmy kolekcję lamp zewnętrznych takich jak oprawy uliczne, parkowe, przemysłowe, jak i architektoniczne do zastosowań w obiektach sportowych.
Czy już wiesz jakie oświetlenie wybrać? Masz do nas jakieś pytanie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy bezpłatnie doradzą Ci oraz pomogą dobrać lampy o najlepszych parametrach spełniające warunki dostosowane do twojej przestrzeni.