Strona główna » Blog » Czy barwa światła ma znaczenie?
BLOG

Czy barwa światła ma znaczenie?

Właściwa barwa oświetlenia

Właściwa barwa oświetlenie jest bardzo ważnym elementem, przy doborze oświetlenia. To między innymi od niej warunkowane są doznania wzrokowe i komfort użytkowania. Barwa światła zależy od składowych widma emitowanego przez źródło, więc wpływa bezpośrednio na percepcję i nastrój osób przebywających w danej przestrzeni. Ciepłe barwy będą wpływały na tworzenie nastroju relaksu i odpoczynku – wrażenie przytulnego otoczenia. Zimne barwy pobudzają do działania, wpływając na poczucie wzrostu energii. Należy zastanowić się jakie miejsce chcemy oświetlić, ponieważ nie do każdej przestrzeni wykorzystany tę samą barwę światła. W zależności czy wybrana przez nas oprawa ma pełnić kluczowe funkcje oświetlania czy będzie oświetleniem dodatkowym, jej temperatura barwowa może być inna. W biurze, w parku czy na boisku sportowym, to dzięki oświetleniu i prawidłowemu odcieniu diod LED, pomieszczenie lub miejsce może nabrać charakteru oraz dopełnić całości.

Rozbudowana gama kolorystyczna barw światła daje dużą możliwość wyboru i dopasowania do potrzeb danej inwestycji. Do określenia koloru światła wykorzystujemy jednostkę temperatury barwowej podawaną w kelwinach.

barwa światła

Barwa światła w praktyce

  • poniżej 2000K – ciepła barwa, światło ozdobne. Światło tej barwy ma w swoim widmie więcej składowej czerwonej. Można zaobserwować ją w płomieniu świeczki lub ogniska. Wprowadza odprężający i senny nastrój.
  • 2200K – 3000K – ciepła barwa, światło ozdobne. W kolorystyce 2800K, zbliżona do tradycyjnej żarówki żarowej. Najczęściej wybieramy tą barwę do prywatnych domowych pomieszczeń, w których chcemy się zrelaksować, ponieważ ciepła kolorystyka, sprawia przytulne wrażenie, wprowadza organizm w przyjemny, rozluźniający i odprężający nastrój pozwalając jednocześnie na wykonywanie doraźnych prac.
  • 4000K – neutralna barwa światła – uniwersalna. Plasujemy ją pomiędzy światłem ciepłym a zimnym. Odnajduje się w każdym rodzaju pomieszczenia, podkreśla kolorystykę ścian, mebli i dodatków. Nadaje się do powierzchni biurowych, mieszkalnych a nawet do oświetlania parkingów czy ogrodów. Otoczenie oświetlone tą barwą światła wygląda świeżo, realistycznie oddaje kolory, jest przyjemne dla oczu.
  • 5000K – 6500K – chłodna barwa światła białego, zwana dzienną. Nie zmienia percepcji kolorów otoczenia, jednak ze względu na zwiększoną ilość barwy niebieskiej w swoim widmie, wykorzystywana jest jako barwa pobudzająca do działania.
  • 10000K – 15000K – bardzo zimna barwa światła ozdobna, odcieniem wpadająca w niebieski zbliżona do barwy czystego niebieskiego nieba.
  • Istotnym elementem jest dostosowanie barwy światła do wymogów oraz oczekiwań względem użytkowników opraw w danym miejscu.

    Wskazówki od nas na co zwrócić uwagę wybierając barwę światła.

  • określ ilość naturalnego światła, które wpada do pomieszczenia poprzez okna;
  • weź pod uwagę co chcemy dokładnie oświetlić;
  • pomyśl jaki nastrój chcesz uzyskać w pomieszczeniu (skupienie/relaks/pobudzenie);
  • rozważ wykończenie wnętrza (kolor i faktura ścian);
  • zanalizuj techniczną aranżacje przestrzeni (meble, dodatki).
  • barwa światła

    Przygotowaliśmy krótki opis miejsc i najczęściej wybieraną do nich barwę światła.


    1. Oświetlenie wewnętrzne (biurowe):

    W zależności do jakiego pomieszczenia chcemy wykorzystać oprawy, należy dowiedzieć się jakie są wymogi co do przestrzeni. Barwa światła przekłada się na komfort pracy pracowników, ich samopoczucie i efektywność. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie to przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ bezpośrednio wpływa na wydolność wzrokową. Do pomieszczeń biurowych: sal konferencyjnych, sal lekcyjnych, urzędów, hoteli, obiektów handlowych i usługowych i wielu innych przestrzeni użyteczności publicznej najczęściej wybierane jest neutralne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego w środku dnia, tj. 4000K. W tych przestrzeniach nie zaleca się stosowania świateł nadmiernie różniących się swoją barwą. Sprzyja to skupieniu i koncentracji pracowników.

    2. Oświetlenie do uprawy roślin:

    Projektując oświetlenie do upraw roślin nie należy kierować się barwą światła. Sugerujemy zwrócić uwagę na spectrum czyli dobór odpowiednich diod wykorzystywanych do budowy opraw, aby dopasować światło do różnych rodzajów roślin. Technologia LED daje nam możliwość dowolnego skomponowania, pożądanego spektrum światła, które wpływa na efektywność upraw. Gdy wybieramy oprawy do uprawy roślin musimy wziąć pod uwagę ich dostosowanie do danego gatunku i stadium rozwoju rośliny. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, dobór spektrum powinien był konstruowany w oparciu o wyniki najnowszych badań międzynarodowych oraz prac badawczych. Najczęściej wyróżnia się barwy czerwieni, niebieskiego, zielonego, każde z nich odpowiada za inną stymulację do wzrostu.

    3. Oświetlenie do uprawy konopi:

    Podobnie jak w powyższym opisie oświetlania dla roślin. Konopie do prawidłowego i zdrowego wzrostu potrzebują indywidualnego doboru spectrum, aby finalnie zawartość olejków / kannabinoidów była jak najwyższa. Morfologią roślin można manipulować za pomocą światła w oprawie. Warto mieć na uwadze to, że różne rodzaje światła powinny być stosowane na różnych etapach wzrostu. W naszej ofercie znajdziesz specjalnie zaprojektowane przez naszych specjalistów spectrum CB, które bazuje na widmie złożonym w rezultacie ze światła białego.

    4. Oświetlenie uliczne (ulicy/parku/chodnika):

    Wybierając oświetlenie uliczne przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Lampy oświetlające ciągi komunikacyjne zapewniają właściwą widoczność dla użytkowników dróg, zarówno dla kierowców pojazdów, jak i pieszych. Dlatego powinny one spełniać szereg wymagań, które zostały określone w przepisach prawa oraz międzynarodowych standardach. Zatem należy szczegółowo określić obszar przestrzeni publicznej, w której będzie realizowany projekt oraz dostosować go do obowiązujących przepisów. Barwa światła będzie różniła się w zależności od tego czy dobieramy oświetlenie na ulice, do parku czy innego zabytkowego obiektu. Właściwie dobrana barwa może podkreślić indywidualne cechy charakteru obiektu lub przełożyć się na bezpieczeństwo. Światło białe wpływa na lepsze postrzeganie otoczenia, a te wydaje się jaśniejsze i znacznie bardziej naturalne, co umożliwia to kierowcom lepsze obserwowanie ruchu, a pieszym na spacerze po parku wyższe poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej wybiera się barwę neutralną 4000K, lecz niekiedy wykorzystuje się cieplejsze odcienie np. w oświetleniu osiedli mieszkalnych stanowiących część sypialnianą miast lub barwy chłodniejsze np. 5000K do oświetlania głównych arterii miast. Na przejściach dla pieszych zaleca się zachowanie kontrastu celem podkreślenia i uwydatnienia tych miejsc – to znaczy jeżeli droga jest oświetlona barwą ciepłą, przejście powinno być oświetlone barwą zimniejszą i odwrotnie. W ofercie posiadamy dedykowane do przejść dla pieszych z możliwością zastosowania źródeł światła o różnej temperaturze barwowej.

    5. Oświetlenie obiektów sportowych :

    Gdy jesteśmy fanami sportu nie liczą się dla nas warunki pogodowe. Lato, jesień czy zima, dla prawdziwych miłośników gier zespołowych pora roku nie ma znaczenia. W przestrzeniach sportowych ważna jest widoczność boiska, a szczególnie piłki czy lotki, ponieważ ma to ogromne znaczenie zarówno dla wygody uczestników, jak i komfortu widzów tej gry. Dobór barwy zależy tu od indywidualnych preferencji Inwestora. Oprócz barwy światła ważne jest odwzorowanie i oddanie kolorów, w celu realnego i komfortowego użytkowania, dlatego pomimo luźnych norm pozwalających na stosowanie opraw o bardzo niskim współczynniku oddawania barw. Należy wziąć pod uwagę normy oraz przepisy obowiązujące przy projektowaniu ogólnodostępnych przestrzeni społecznych. Choć ważne jest, aby barwa świecenia była jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego, zalecana się jednak aby temperatura barwowa nie przekraczała 6000K. Najczęściej wybieraną barwą światła jest barwa neutralna 4000k.

    6. Hale produkcyjne i magazyny :

    Hale produkcyjne i magazynowe mogą się różnić od siebie. W odróżnieniu do przestrzeni biurowych, produkcja ma swój dynamiczny charakter który może różnić się wymogami poszczególnych stanowisk pracy zlokalizowanych nieopodal siebie. O ile barwa zimna ok. 6000K ma wpływ na uczucie pobudzenia. Powinna być stosowana na stanowiskach pracy chwilowej – np. doświetlenie stanowiska tokarki, przędzarki czy w szczególnych przypadkach ploterów lub magazynów które nie są stale zajęte lub duża ilość składowa światła niebieskiego jest wymagana przez procesy produkcyjne. Do oświetlenia obiektów typowych jak hale produkcji, przetwórstwa czy warsztaty stosowane jest zazwyczaj oświetlenie podstawowe o temperaturze neutralnej: 4000K. Kontrast oświetlenia pomiędzy oświetleniem ogólnym a doświetleniem stanowiska pracy może wpłynąć pozytywnie na pracę na stanowisku pracy precyzyjnej lub podkreślenia stref bezpieczeństwa. W małych halach wskazane byłoby dążyć do unifikacji i unikania nadmiernego kontrastu, gdyż na dłuższą metę może być męczący.


    Jeśli nie masz pewności jaką barwę światła wybrać do danej przestrzeni. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy bezpłatnie doradzą Ci oraz pomogą dobrać lampy o najlepszych parametrach spełniające warunki dostosowane do twojej przestrzeni.

    Ikony
    Copyright © 2024 — Perfand Led. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Wyślij swoje CV

    Rozpatrzymy każdą kandydaturę.